Euroleague

Θρίαμβος της Ζαλγκίρις στην Μπασκόνια!

Διπλή νίκη πήρε η Ζαλγκίρις στην έδρα της Μπασκόνια, καθώς επικράτησε 74-60, καλύπτοντας και το -12 της ήττας στον πρώτο γύρο.

Ένα τρομερό δεύτερο ημίχρονο, έδωσε τη δυνατότητα στη Ζαλγκίρις να φύγει με τη νίκη (74-60) από την έδρα της Μπασκόνια και παράλληλα να καλύψει το -12 της ήττας στον πρώτο γύρο.

Έτσι, οι Λιθουανοί ανέβηκαν στο 10-15 και διατηρούν τις ελπίδες τους για την οκτάδα. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Ουλάνοβας με 15 πόντους, με τον Λεκαβίτσιους να είχε 13π. και τον ΛεΝτέι 11π.

Από τους Βάσκους, που έπεσαν στο 9-16, ξεχώρισε ο Κρίστον με 17 πόντους, ενώ άλλους 12π. είχε ο Σενγκέλια.

Από νωρίς στο ματς, η Μπασκόνια είχε το προβάδισμα και μάλιστα κατάφερε να φτάσει ακόμη και στο +8 (17-9), στο 8’. Στα τελευταία λεπτά, η Ζαλγκίρις έσφιξε αμυντικά και με τον ΛεΝτέι κατάφερε να μειώσει (17-13), στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στον ίδιο ρυθμό μπήκαν οι Λιθουανοί και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν (21-21), στο 14’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Κρίστον ήταν εκείνος που κρατούσε επιθετικά τους Βάσκους, αλλά οι φιλοξενούμενοι κρατούνταν κοντά (29-28). Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο, ο Σενγκέλια απάντησε και έτσι η ομάδα του Ιβάνοβιτς πήγε στα αποδυτήρια με το +5 (35-30).

Πιο δυνατά μπήκε στο δεύτερο μέρος η Ζαλγκίρις και έτσι κατάφερε να περάσει μπροστά (39-40). Έκτοτε, ο ρυθμό του ματς έπεσε, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί (45-45), αλλά Λεκαβίτσιους και Γουόκαπ έστειλαν τους Λιθουανούς στο +6 (45-51), στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Με σερί 5-0 μπήκε η ομάδα του Γιασικεβίτσιους στην τέταρτη περίοδο για το +11 (45-56). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Ζαλγκίρις είχε τον απόλυτο έλεγχο και την απόσταση και πατώντας το… γκάζι στο τέλος κατάφερε να πάρει τη νίκη με το +14 (60-74).

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 35-30, 45-51, 60-74