Euroleague

«Τρίποντη» εκτέλεση από τη Φενέρμπαχτσε στη Βαλένθια

Με εξαιρετικό ποσοστό έξω από τα 6,75μ., η Φενέρμπαχτσε έστησε πάρτι στην έδρα της Βαλένθια (86-93) και μπήκε για τα καλά στο κόλπο της οκτάδας!

«Τρίποντη» εκτέλεση από τη Φενέρμπαχτσε στη Βαλένθια, με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να φτάνει σε μια πολύ σημαντική νίκη (86-93).

Οι Τούρκοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 14/25 τρίποντα και πλέον ελπίζουν βάσιμα για την είσοδό τους στην οκτάδα, αφού ανέβηκαν στο 12-14, όπου ισοβαθμούν με τις «νυχτερίδες» και τη Χίμκι.

Πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Γουίλιαμς, που τελείωσε το ματς με 22 πόντους, ενώ βοήθησαν οι Ντατόμε (13 πόντοι) και Σλούκας (13 πόντοι).

Από την άλλη, για τους Ισπανούς διασώθηκαν οι Μαρίνκοβιτς (22 πόντοι με 5/7 τρίποντα) και Ντούμπλιεβιτς (15 πόντοι).

Με μπροστάρη τον Λοβέρν, η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε 10-5 στο 4’, αλλά η Βαλένθια απάντησε και επανήλθε (14-14 στο 7’). Κάπου εκεί όμως οι φιλοξενούμενοι «έσφιξαν» την άμυνά τους και έτρεξαν σερί 7-0 για να κλείσουν την πρώτη περίοδο με +7 (14-21).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα το δεύτερο δεκάλεπτο και με σερί 8-0, ανέκτησαν το προβάδισμα (22-21 στο 12’). Από ‘κει και πέρα, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να ολοκληρώνει το ημίχρονο με «αέρα» 6 πόντων (41-47).

Στην τρίτη περίοδο, οι παίκτες της Βαλένθια μπήκαν… αγριεμένοι και με 8-0 πέρασαν και πάλι μπροστά (49-47 στο 22’). Εντούτοις, οι Τούρκοι έβγαλαν αντίδραση και με επιμέρους 11-4 επέστρεψαν στην πρωτοπορία (53-58 στο 26’). Το δεκάλεπτο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους στο +5 (60-65).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να διατηρεί μικρό προβάδισμα (72-76 στο 34’). Κάπου εκεί όμως έτρεξε 7-0 και εκτοξεύτηκε στο +11 (72-83 στο 35’) και καθάρισε τη νίκη.

Μάλιστα, έφτασε μέχρι και το +15 (76-91 στο 38’). Οι γηπεδούχοι μείωσαν με 10-0 (86-91 στα 25’’), αλλά δεν είχε άλλη βενζίνη στο ρεζερβουάρ της. Το τελικό 86-93 χάρισε τη δίκαιη νίκη στη Φενέρ.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 41-47, 60-65, 86-93.