Euroleague

Τρίτωσε το κακό για τον Ολυμπιακό!

Το πολύ κακό τρίτο δεκάλεπτο του Ολυμπιακού κόστισε την ήττα με 84-72 από την Ρεάλ στην Μαδρίτη, με αυτή να είναι η τρίτη σερί απώλεια για τους «ερυθρόλευκους» στο Top16 της Ευρωλίγκας.

Ανώμαλη προσγείωση για τον Ολυμπιακό!

Η χαρά από τη νίκη στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό κόπηκε απότομα για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι παραδόθηκαν στις ορέξεις της Ρεάλ Μαδρίτης στο τρίτο δεκάλεπτο και έτσι γνώρισαν την 3η σερί τους ήττα στο Top16 της Ευρωλίγκας με 84-72.

Χάκετ και Χάντερ με 14 πόντους ο καθένας… διασώθηκαν από την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, ενώ πολύ καλός στην επάνοδό του ήταν ο Ματ Λοτζέσκι με 9 πόντους. Από τη «βασίλισσα» τη μεγαλύτερη ζημιά έκανε ο Γιουλ με 18 πόντους.

Πολύ κακό ξεκίνημα έκανε στην αναμέτρηση ο Ολυμπιακός (4-0), όπου χρειάστηκε κάτι παραπάνω από τρία λεπτά για το πρώτο του καλάθι που ήταν ένα τρίποντο του Λοτζέσκι (4-3), με την Ρεάλ να πηγαίνει ακόμη και στο +5 (8-3). Όμως, περίπου στα μισά, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου άνοιξαν το ρυθμό και έτσι άρχιζαν να ροκανίζουν τη διαφορά (10-9), ενώ με μπροστάρη τον Χάκετ πήραν το πρώτο τους προβάδισμα (14-15), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να κλείνουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι 19-17.

Νωθρό ξεκίνημα και στο δεύτερο δεκάλεπτο για τον Ολυμπιακό, με την Ρεάλ να περνάει μπροστά (20-19) στην πρώτη επίθεση, αλλά και να φτάνει στο +4 (27-23), ύστερα από τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια, η ευστοχία των «ερυθρόλευκων» δεν βελτιώθηκε αισθητά, ωστόσο χάρη στα επιθετικά ριμπάουντ έκαναν ένα 5-0 για το νέο προσπέρασμα (27-28), το οποίο έφτασε ακόμη και στο +4 (29-33), περίπου τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Όμως, στα εναπομείναντα λεπτά ήρθε η… καθίζηση για τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Αρχικά, ένα γρήγορο 7-0 της «βασίλισσας» έκανε το 36-33. Ο Χάντερ μείωσε προς στιγμήν στον πόντο (36-35), αλλά ο Ρέγες συνέχιζε το… πάρτι του και έτσι οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το +6 (41-35).

Με… νύχια και με δόντια, ο Ολυμπιακός στο πρώτο δίλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, διατηρούνταν στο ματς (43-40). Αλλά, η συνέχεια ήταν σκέτη… καταστροφή. Στα επόμενα πέντε λεπτά, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου «εξαφανίστηκαν» από το παρκέ, με αποτέλεσμα οι Ροντρίγκεθ και Γιουλ να εκτελούν κατά… ριπάς έξω από τα 6,75μ. και την Ρεάλ να κάνει ένα 13-0 και να φτάνει στο +16 (56-40). Στο υπόλοιπο της τρίτης περιόδου, οι Πειραιώτες σκόραραν με το… σταγονόμετρο –και κυρίως με βολές- με τους γηπεδούχους να διατηρούν χωρίς πίεση τη διαφορά στα ίδια επίπεδα και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με το 63-48.

Με κάποιες καλές άμυνες και ένα 4-0, ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου μείωσε σε 63-52. Όμως, ό,τι έχτιζε αυτό το τρίλεπτο, του το… γκρέμισε στη συνέχεια ο Γιουλ, ο οποίος σκόραρε με όλους τους τρόπους, στέλνοντας την Ρεάλ στο μέγιστο +19 (74-55), περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος. Έκτοτε, οι παίκτες του Λάσο χαλάρωσαν στην άμυνα και με τους Πειραιώτες να το εκμεταλλεύονται αυτό έκαναν ένα 7-0 μειώνοντας στους 12 πόντους (74-62). Ωστόσο, τη φόρα των «ερυθρόλευκων» έκοψε ξανά ο Γιουλ, ο οποίος έσπρωξε τους γηπεδούχους για το +15 (77-62), στα δύο λεπτά πριν τη λήξη. Μέχρι το τέλος, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου προσπάθησαν να ρίξουν τη διαφορά με κάποια τρίποντα, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 84-72.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 41-35, 63-48, 84-72

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρίβερς 6, Νοτσιόνι 10 (2), Ντόνσιτς, Ρέγες 11 (1), Ροντρίγκεθ 11π (2), Αγιόν 11 (10ρ), Κάρολ 9 (3), Γιουλ 18 (3), Τόμπκινς 2, Ερνανγκόμεθ 4, Τέιλορ 2.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ 1, Χάντερ 14 (11 ριμπ.), Παπαπέτρου 12 (2), Σπανούλης 1, Στρόμπερι 3 (1), Μιλουτίνοφ 6, Πρίντεζης 5 (1), Μάντζαρης 7 (1), Χάκετ 14 (3), Λοτζέσκι 9 (1), Αθηναίου.