Ευρώπη

Υπερπρωταθλήτρια η Σάσαρι

Η Σάσαρι είναι η υπερπρωταθλήτρια του περυσινού ιταλικού μπάσκετ, νικώντας τη Βενέτσια στην παράταση 83-80 στον τελικό του Σούπερ Καπ της γειτονικής χώρας.

Η κυπελλούχος Σάσαρι νίκησε 83-80 στην παράταση (κ.α. 69-69) την πρωταθλήτρια Βενέτσια του Μάικ Μπράμου στον τελικό του ιταλικού Σούπερ Καπ που διεξήχθη στο Μπάρι και κατέκτησε το τρόπαιο και τον πρώτο τίτλο της φετινής σεζόν.

Οι Σαρδηνοί προηγήθηκαν στο ημίχρονο με +17 κα ο Μακ Λιν έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα της Βενετίας να διεκδικήσει το ματς στην παράταση.

Ένα τρίποντο του Βιτάλι στο έξτρα πεντάλεπτο στο 78-78 έφερε το +3 για τη Σάσαρι, που κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι τέλους.

Ο Τζέρελς ήταν κορυφαίος των νικητών με 19 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Τσάπελ είχε 19 πόντους από την άλλη για τους πρωταθλητές.