Χαμογέλασε στο… θρίλερ της Νέας Σμύρνης ο ΠΑΟΚ

Με πρωταγωνιστές τους Χρυσικόπουλο και Γκος στην τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ έφυγε με το «διπλό» από τη Νέα Σμύρνη, επικρατώντας 73-69 του αξιόμαχου Πανιωνίου.

Ο ΠΑΟΚ είχε… happy end στο «θρίλερ» της Νέας Σμύρνης!

Τα μεγάλα σουτ των Γκος και Χρυσικόπουλου στην τέταρτη περίοδο, οδήγησαν τον «Δικέφαλο του Βορρά» στη νίκη (73-69) επί του Πανιωνίου και το 6-4. Από την άλλη, οι «κυανέρυθροι» έπεσαν στο 3-7.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας από τη Θεσσαλονίκη ήταν ο Χρυσικόπουλος με 15 πόντους, ενώ από 11 είχαν οι Γκος και Χάτσερ. Από τους γηπεδούχους, ξεχώρισε ο Μπέρι με 25 πόντους, ο οποίος ήταν και μοιραίος, καθώς αστόχησε σε τρίποντο στα 4’’ πριν τη λήξη και ενώ το σκορ ήταν στο 69-71.

Νευρικό και άστοχο ξεκίνημα και από τις δύο ομάδες στο πρώτα πέντε λεπτά του ματς, με τον ΠΑΟΚ να ήταν λίγο πιο αποτελεσματικός (2-6). Στη συνέχεια, ο Πανιώνιος βρήκε τον δρόμο προς το καλάθι με τον Σίνγκλερ (8-9), αλλά οι Χάτσερ και Κόνιαρης κρατούσαν τον «Δικέφαλο του Βορρά» σε μία απόσταση (9-15). Στα τελευταία δύο λεπτά, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε δραματικά, με τον Μπέρι να διαμορφώνει το 13-17.

Φορτσάτοι μπήκαν οι γηπεδούχοι στη δεύτερη περίοδο και έτσι πήραν το προβάδισμα (21-20), στα πρώτα δύο λεπτά, με τους Μπέρι και Όστιν να τους στέλνουν στο +4 (26-22), στο 14’. Από τα μισά και μετά, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα (31-34), με τον ΠΑΟΚ στα τελευταία δύο λεπτά να είχε πιο καθαρό μυαλό και έτσι να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το +5 (35-40).

Με πρωταγωνιστή τον Μπέρι, ο Πανιώνιος ξεκίνησε με 6-0 στα πρώτα δύο λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου (41-40). Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήρθε με καλές άμυνες και τους Τζόουνς και Μορέιρα στην επίθεση, με αποτέλεσμα να ξεφύγει στο +8 (41-49), στα μισά. Με κάποιες καλές άμυνες και επιθετικά ριμπάουντ απάντησαν οι γηπεδούχοι και μπήκαν ξανά στο παιχνίδι (46-50), στο 27’, αλλά οι φιλοξενούμενοι άντεξαν και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +6 (48-54).

Ίδια αρχή με το τρίτο δεκάλεπτο έκανε και στο τέταρτο ο Πανιώνιος, πλησιάζοντας στο καλάθι (52-54). Για άλλη μία φορά στο ματς, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ξεφύγει (52-59), με τον Μπέρι να κρατά την ομάδα της Νέας Σμύρνης (60-63). Εκεί, ήταν η σειρά του Γκος να μιλήσει και με απανωτά σουτ έξω από τα 6,75μ. συντηρούσε τον «Δικέφαλο του Βορρά» στο +6 (63-69), μέχρι το 38’. Οι «κυανέρυθροι» αντέδρασαν και μείωσαν στο καλάθι (67-69), με τον Χρυσικόπουλο στο 39’ να πετυχαίνει ένα σημαντικό καλάθι (67-71). Με δύο βολές του Δίπλαρου ο Πανιώνιος έκανε το 69-71, με τον Γκος να χάνει την επίθεση και τον Μπέρι από την άλλη να κάνει airball στο τρίποντο που πήρε στα 4’’ πριν τη λήξη. Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν την μπάλα στο παρκέ, ο Χάτσερ πήρε το φάουλ και με 2/2 βολές έκανε το 69-73 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 35-40, 48-54, 69-73

Πανιώνιος (Οικονόμου): Παπαντωνίου, Ντόρσεϊ 1, Μπέρι 25 (1), Χάρις 7 (1), Σίνγκλερ 4, Καραμαλέγκος, Δίπλαρος 7, Καμπερίδης 2, Τέιλορ 9, Όστιν 14 (1).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 15 (1), Κόνιαρης 8 (2), Τέπιτς 8 (2), Τζόουνς 7 (1), Μορέιρα 6, Ζάρας, Αθηναίου, Γκάρετ 7, Χάτσερ 11 (1), Γκος 11 (3).