Ευρώπη

Ζόρικη νίκη για Ισραήλ

Το Ισραήλ λύγισε τη μαχητική Μ. Βρετανία.

Τη δεύτερη νίκη του στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2019 πήρε το Ισραήλ νικώντας πολύ δύσκολα στο Τελ Αβίβ τη Μεγάλη Βρετανία με 82-75. Ο Γκάι Πνίνι με 18 πόντους ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων, ενώ 16 πρόσθεσε ο Ρίτσαρντ Χάουελ και 15 ο Ραβίβ Λίμοναντ. Ο Γκέιμπ Ολασένι με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ ξεχώρισε από την προσεχή αντίπαλο της Ελλάδας (Κυριακή, 18:00, στο Ηράκλειο), που γνώρισε την τρίτη της ήττα στο νήμα για τον όγδοο όμιλο.

Οι Βρετανοί άρχισαν εντυπωσιακά (0-7), όμως οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Χάουελ κατάφεραν να προσπεράσουν (16-13). Γρήγορα, ωστόσο, τα πράγματα άλλαξαν και πάλι. Τα τρίποντα του Σόντερς έφεραν τους φιλοξενούμενους στο +5 (28-33) και παρά τις προσπάθειες του Λίμοναντ (39-38) χάρη κυρίως στον Οκερέαφορ έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά (43-44). Μέσα σε ένα τετράλεπτο στο τρίτο δεκάλεπτο η Μ. Βρετανία εκτόξευσε τη διαφορά στους δέκα (47-47) με αιχμή τον Ολασένι. Το Ισραήλ έχοντας απρόσμενο πρωταγωνιστή τον Μπεν Χιμόλ ισοφάρισε άμεσα (61-61) και με τρίποντο του Μένκο πέρασε μπροστά με 64-61. Στα μισά της τέταρτης περιόδου, δε, έφτασε και στο 69-63, ωστόσο οι Βρετανοί με τρίποντο του Μάρεϊ δυόμισι λεπτά πριν το τέλος πήραν το προβάδισμα (72-73). Ο Πνίνι με ένα απίθανο τρίποντο και φάουλ και ο Χάουελ ανέτρεψαν εκ νέου τα δεδομένα (78-73) και ο πρώτος με ένα πολύ δύσκολο καλάθι στα 28’’ (80-75) ουσιαστικά έκρινε το ματς.

Δεκάλεπτα: 18-20, 43-44, 64-61, 82-75.