Euroleague

«Ζωντανή» για οκτάδα η Μπασκόνια!

Ένα σερί 13-0 στα τελευταία 4:30’’ έδωσε τη νίκη (81-71) στην Μπασκόνια, στην έδρα της Βαλένθια και παράλληλα διατήρησε τις ελπίδες της για την οκτάδα ανεβαίνοντας στο 12-13!

Τις ελπίδες της για την είσοδο στα playoffs της Ευρωλίγκας διατήρησε η Μπασκόνια!

Χάρη σε ένα 13-0 στα τελευταία 4:30’’, οι Βάσκοι νίκησαν 81-71 στην έδρα της Βαλένθια, με αποτέλεσμα να ανέβουν στο 12-13 και να είναι πίσω από την όγδοη Μακάμπι Τελ Αβίβ, που είναι στο 13-12.

Κορυφαίος για την ομάδα του Μαρτίνεθ ήταν ο Χουέρτας με 19 πόντους και 7 ασίστ, με τον Φόιγκτμαν να αγγίζει το νταμπλ-νταμπλ με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ. Από τους πρωταθλητές Ισπανίας ξεχώρισε ο Σαν Εμετέριο με 15 πόντους.

Δυνατό ξεκίνημα έκανε στην αναμέτρηση η Μπασκόνια (0-6), με τη Βαλένθια να απαντά με ένα δικό της σερί (8-6). Έκτοτε, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με τις «νυχτερίδες» να είχαν ένα μικρό προβάδισμα και να το διατηρούν μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (20-16). Στο ίδιο μοτίβο το ματς και στη δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να έχουν τα ηνία και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +5 (36-31).

Η Βαλένθια είχε το προβάδισμα μέχρι το 25’ (48-44), με την Μπασκόνια να κάνει ένα 0-7 και να περνάει μπροστά (48-51), αλλά τις «νυχτερίδες» να αντιδρούν στο τέλος και να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 55-53. Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ο Γκριν έστειλε τις «νυχτερίδες» στο +6 (64-58), οι οποίοι διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι και 4:30’’ πριν τη λήξη. Από εκείνο το σημείο, όμως, οι γηπεδούχοι… εξαφανίστηκαν από το παρκέ, με τους Βάσκους να κάνουν ένα 13-0 και να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 81-71!

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 36-31, 55-53, 71-81