Βόλεϊ

Βήμα τετράδας για ΑΟ Θήρας

Μετά από καταπληκτική εμφάνιση σε όλη την αναμέτρηση, ο ΑΟ Θήρας νίκησε 3-1 σετ τη Δρέσδη στη Σαντορίνη στον πρώτο προημιτελικό που Challenge Cup βόλεϊ γυναικών και βρίσκεται κοντά στα ημιτελικά.

Ο ΑΟ Θήρας νίκησε 3-1 σετ τη γερμανική Δρέσδη στη Σαντορίνη στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τα προημιτελικά του Challenge Cup βόλεϊ γυναικών και έκανε το αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης, ενόψει της ρεβάνς στις 4/3, όπου οι Κυκλαδίτισσες θέλουν νίκη με οποιοδήποτε σκορ ή ήττα με 2-3 σετ για να βρεθούν στην τετράδα.

Πρώτη σκόρερ του ΑΟΘ ήταν η Μεντάρο με 22 πόντους, ενώ η Μπρίνκμαν πρόσθεσε 18. Από τη Δρέσδη ξεχώρισε η Ρόλφζεν με 15 πόντους.

"Κλειδί" του ματς ήταν το δεύτερο σετ, όπου οι Γερμανίδες προηγήθηκαν 20-24, αλλά οι αθλήτριες του Γκάϊτς με σερί 6-0 πήραν το σετ, ισοφάρισαν και, στη συνέχεια, κυριάρχησαν.

"Όπλο" των γηπεδούχων το σερβίς, αφού τελείωσαν το ματς με 12 άσσους!

*Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 12 άσσους, 50 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και της Δρέσδης προήλθαν από 7 άσσους, 32 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 19-25, 26-24, 25-15, 25-17

A.O. ΘΗΡΑΣ (Γκάιτς): Μεντάρο 22 (17/30 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Μπρίνκμαν 18 (13/25 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 54% υπ. - 38% άριστες), Νογκουέρας 1 (1/2 επ.), Μερτέκη 13 (9/34 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 35% υπ. - 26% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 5 (3/8 επ., 2 άσσοι), Εμμανουηλίδου 9 (7/14 επ., 2 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 58% υπ. - 25% άριστες), Μπούκουρα 1 (1 άσσος), Καραφουλίδου, Γενιτσαρίδη

ΔΡΕΣΔΗ (Βάιμπλ): Ρόλφζεν 15 (12/27 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 26% υπ . -5% άριστες), Ντε Ζβαρτ 10 (3/5 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Στρούμπε 5 (2/9 επ., 3 μπλοκ), Μλίναρ 9 (6/16 επ., 3 άσσοι, 50% υπ. - 11% άριστες), Κόρχονεν 4 (3/11 επ., 1 μπλοκ), Κινγκ 5 (1/4 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Ντουρ (λ, 52% υπ. - 28% άριστες), Κούριτς, Στρίγκροτ 1 (1/3 επ., 13% υπ. - 13% άριστες), Κούμπουρα 2 (2/11 επ.), Ραντόσοβα 2 (2/4 επ., 17% υπ. - 0% άριστες)