Γενικά

Δεύτερος στην Ευρώπη ο Τσομπανούδης

Το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πάλης Παίδων–Κορασίδων που διεξάγεται στην ΠΓΔΜ κατέκτησε ο Δημήτρης Τσομπανούδης.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, σε έναν συναρπαστικό τελικό, λύγισε από τον Γεωργιανό Τσοπουρασβίλι και ήρθε δεύτερος στην κατηγορία των 80κ. της ελληνορωμαϊκής.

Αυτό ήταν το πρώτο μετάλλιο της ελληνικής αποστολής στη διοργάνωση και το έφερε ένα πολλά υποσχόμενος αθλητής στην πρώτη του διεθνή συμμετοχή σε μεγάλη διοργάνωση.

Ο τελικός ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς και ο Έλληνας πρωταθλητής προηγήθηκε με 4-0, όμως η απειρία του στοίχησε στη συνέχεια, όπου και ηττήθηκε με τεχνική πτώση.