Γενικά

«Διάβολοι» και Ρωμαίοι… (videos)

Αγκαλιά με την πρόκριση στον τελικό του International Champions Cup βρίσκεται η Μάντσεστερ Γιουν., που νίκησε 5-3 στα πέναλτι την Ίντερ. Με γκολ του Τότι, η Ρόμα «λύγισε» με 1-0 την Ρεάλ Μαδρίτης.

Η αλήθεια είναι ότι μας «βγήκαν τα μάτια»...

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Ίντερ, που αγωνίστηκαν με πολλούς αναπληρωματικούς, ήρθαν ισόπαλες χωρίς τέρματα σε παιχνίδι για την δεύτερη αγωνιστική του International Champions Cup, που διεξάγεται στις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής.

Με δεδομένο ότι δεν υπάρχει παράταση, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι. Εκεί, ο Μάρκο Αντρεόλι από πλευράς «νερατζούρι», έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και ο Ντάρεν Φλέτσερ ευστοχώντας και στο πέμπτο πέναλτι των «κόκκινων διαβόλων», έκανε το 5-3 και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, που προπορεύεται στον Α’ όμιλο, έχοντας πολλές πιθανότητες να βρεθεί στον τελικό.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Ίντερ: Χαντάνοβιτς (64' Καρίσο), Ρανόκια, Βίντιτς (71' Αντρεόλι), Ζεζούς, Ντ' Αμπρόζιο, Ζόναταν (83' Γκουαρίν), Κουζμάνοβιτς (64' Ταϊντέρ), Κριν (46' Εμβιλά), Ντοντό (64' Ναγκατόμο), Μπότα (64' Λασάλτ), Ικάρντι

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Λίντεγκααρντ (46' Ντε Χέα), Σμόλινγκ (46' Μπλάκετ), Τζόουνς (46' Μ. Κιν), Έβανς Βαλένσια (46' Σο), Φλέτσερ, Ερέρα (46' Κλέβερλι), Γιανγκ, Μάτα (46' Καγκάβα), Ρούνεϊ (46' Ζάχα), Γουέλμπεκ (46' Νανί, 77' Ερνάντες)

Manchester United 0-0 Inter Milan (5 - 3... by nghelam2008

«Μίλησε» ο αρχηγός

Την πρώτη της νίκη στο International Champions Cup πανηγύρισε η Ρόμα, η οποία μετά την ήττα της πρεμιέρας από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, επικράτησε 1-0 της Ρόμα, χάρη σε γκολ του αρχηγού, Φραντσέσκο Τότι στο 58ο λεπτό. Η «βασίλισσα», που αγωνίστηκε με ροζ φανέλα, είχε μεν τον έλεγχο, αλλά γνώρισε τη δεύτερη ήττα της και τερματίζει στην τελευταία θέση του Α’ ομίλου, ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα του αγώνα της αυλαίας. Το παιχνίδι διεκόπη στα τελευταία λεπτά, όταν 15-20 μικρά παιδιά έμπαιναν σταδιακά στον αγωνιστικό χώρο και πήγαιναν να χαιρετήσουν στους παίκτες.

Πριν την έναρξη, υπήρξε ένταση ανάμεσα στον Κεϊτά και τον Πέπε. Ο πρώτος αρνήθηκε να δώσει το χέρι στον δεύτερο, στον οποίο λίγο αργότερα πέταξε και ένα μπουκάλι με νερό. Η κόντρα τους κρατάει από το 2011, όταν ο πρώην παίκτης της Μπαρτσελόνα είχε κατηγορήσει τον Πορτογάλο για ρατσιστική συμπεριφορά.

Ρεάλ Μαδρίτης: Κασίγιας (46' Λόπεθ), Καρβαχάλ (46' Αρμπελόα), Πέπε (46' Νάτσο), Ράμος (68' Γιορέντε), Κοεντράο (), Μόντριτς (75' Μασκαρέλ), Αλόνσο (66' Μεδράν), Ιγιαραμέντι, Λούκας (46' ΝΤε Τομάς), Ίσκο, Μπέιλ (74' Σομπρίνο)

Ρόμα: Σκορούπσκι, Φλορέντζι (79' Σόμα), Μπενατιά, Καστάν, Κόουλ, Ναϊνγκολάν (79' Ουτσάν), Κεϊτά (87' Παρέδες), Πιάνιτς (67' Ντε Ρόσι), Ιτούρμπε (79' Σανάμπρια), Τότι (72' Μποριέλο), Λιάγιτς

Real Madrid vs AS Roma 0-1 Goal & Full... by GabriOne

Βαθμολογία Α’ ομίλου (μετά από δύο αγώνες)

1. Μάντσεστερ Γιουν. 5β. 3-2
2. Ρόμα 3β. 3-3
3. Ίντερ 3β. 1-1
4. Ρεάλ Μαδρίτης 0β. 1-2