Χάντμπολ

Διέλυσε τον ΠΑΟΚ και πάει για τελικό η ΑΕΚ!

Οι «κιτρινόμαυροι» πήραν την πρώτη νίκη στην σειρά των ημιτελικών της Handball Premier κόντρα στον «δικέφαλο του βορρλα» με σκορ 25-20.

Άλωσε το κλειστό της Μίκρας και έκανε ένα βήμα προς τον τελικό της Handball Premier η ΑΕΚ.

Οι «κιτρινόμαυροι», που ζουν μια ονειρική χρονιά μετά την πρόκρισή τους στον τελικό του Challenge Cup, επιβλήθηκαν με σκορ 25-20 του ΠΑΟΚ και βρίσκονται μια νίκη μακριά από το να συνεχίσουν την διεκδίκηση του τίτλου.

Σε πολύ καλή μέρα για την ΑΕΚ βρέθηκαν οι Ραντούλοβιτς και Συγγάρης, οι οποίοι κατέβασαν ρολά, με την άριστη αμυντική λειτουργία να διατηρεί τους «κιτρινόμαυρους» μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια.

Οι «κιτρινόμαυροι» βρέθηκαν στο +3 (6-3) μετά από εννιά λεπτά παιχνιδιού, με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει σε 8-8 με γκολ του Παλάσκα, μετά από 17 λεπτά.

Η ΑΕΚ αντέδρασε ξανά, ξεφεύγοντας στο +4 (13-9), με τους γηπεδούχους να χάνουν την μια ευκαιρία μετά την άλλη. Κάτι που έδωσε στους «κιτρινόμαυρους» την ευκαιρία να αυξήσουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά (15-10). Η αμυντική λειτουργία έμεινε στο προσκήνιο για τις δύο ομάδες, με την ΑΕΚ να προηγείται 16-11 στο 36:00.

Πετρίδης και Τσίλης μείωσαν στα δύο επόμενα λεπτά σε 16-13, ενώ στο 48:00 ο ΠΑΟΚ πλησίασε στο γκολ (19-18). Η ΑΕΚ και σε εκείνη το σημείο βρήκε την απάντηση, με τον Μυλωνά να κάνει το 21-19 και τον ΠΑΟΚ να «κολλάει» ξανά επιθετικά, αλλά και αμυντικά.

Η ΑΕΚ κατάφερε να φτάσει στο 23-19, μετά από επίθεση που έπαιζε με δύο παίκτες λιγότερους, ενώ Ζαμπούνης και Χογκάς διαμόρφωσαν το τελικό 25-20.

Το δεύτερο ματς της σειράς των ημιτελικών είναι προγραμματισμένο για την ερχόμενη Τετάρτη (9/5) στις 17:30, ενώ αν χρειαστεί τρίτο παιχνίδι, θα διεξαχθεί την Τετάρτη 23/5 στις 17:30.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-7, 7-8, 8-8, 9-11, 10-15 (ημχ), 11-16, 13-17, 17-19, 19-21, 19-23, 20-25.
ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Αραμπατζής 3, Παλάσκας 5, Τσίλης 3, Νικολαΐδης, Κοκώνης 1, Πόουλσεν, Αποστόλου, Πετρίδης 1, Καλόμοιρος 2, Μαστορογιάννης, Πέγιοβιτς, Κέζιτς 1, Κυπραίος 1, Δελιάς, Βεσελίνοβιτς 3, Κοτανίδης.
ΑΕΚ (Γραμματικός): Χρ. Νικολαΐδης, Πέρρος 2, Γεωργιάδης, Χογκάς 6, Π. Νικολαΐδης 2, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας 1, Αντωνιάδης, Λόκεν 5, Δομπρής 1, Αργυρού 3, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα, Μυλωνάς 2, Ζαμπούνης 3.
Διαιτητές: Μπέτμαν – Τζαφερόπουλος. Δίλεπτα: 1-5. Πέναλτι: 2/5 – 3/5.