Στίβος

Δικαίωσε τα προγνωστικά ο Σταλ

Ο Ντάνιελ Σταλ δικαίωσε τις προβλέψεις και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στη δισκοβολία στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου της Ντόχα.

Ο Ντάνιελ Σταλ είναι ο φετινός παγκόσμιος πρωταθλητής στη δισκοβολία στην Ντόχα. Ο Σουηδός πρωταθλητής των ρίψεων έριξε βολή στα 67.59 στην πρώτη του προσπάθεια, την επανέλαβε στην τρίτη του και άφησε τους υπόλοιπους να διεκδικούν τα άλλα δύο μετάλλια χωρίς κάποιος να ξεπερνά τα 67 μέτρα και να τον απειλεί ουσιαστικά.

Δεύτερος ήταν ο Τζαμαϊκανός Φέντρικ Ντάκρες με 66.94 από την πρώτη του προσπάθεια και τρίτος ο Αυστριακός Λούκας Βάισχιντινγκερ με 66.82 στην τρίτη του προσπάθεια.

Εντυπωσιακός και ο Απόστολος Παρέλλης, πήρε την πέμπτη θέση με βολή στα 66.47 και εξασφάλισε τη συμμετοχή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, κάνοντας νέο παγκύπριο ρεκόρ.