Γενικά

Δύο χάλκινα μετάλλια ο ελληνικός απολογισμός της πρεμιέρας στο "3rd World Taekwondo President’s Cup"

Δύο χάλκινα μετάλλια ήταν ο απολογισμός του ελληνικού ταεκβοντό στην πρεμιέρα του «3rd World Taekwondo President’s Cup-European Region» που φιλοξενείται στο Ολυμπιακό Κέντρο Άνω Λιοσίων.

Στην τρίτη θέση των νικητριών βρέθηκαν η Ανθούλα Σινάνη στα -49 κιλά νεανίδων και η Μελπομένη Ντρούβα στα -29 κιλά κορασίδων. Και οι δύο αθλήτριες εξασφάλισαν την απευθείας πρόκριση για τα αντίστοιχα Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα του 2018.

H Σινάνη έφτασε έως τα ημιτελικά με τρεις σερί νίκες. Επικράτησε 21-10 της Ρωσίδας Βικτόρια Λεντιάκοβα, 22-6 της Μαρίνας Κοντού του ΑΣ Περιστερίου και 20-5 της Βόσνιας Καταρίνα Κράισνικ.

Στον αγώνα της τετράδας, ηττήθηκε 10-7 από τη Ρωσίδα Βαλέρια Ρομάνοβα, μένοντας τρίτη στην κατηγορία, όπου συμμετείχαν συνολικά 37 αθλήτριες.

Όσον αφορά στην Ντρούβα, σημείωσε δύο νίκες σε τρεις αγώνες στην κατηγορία των -29 κιλών, όπου συμμετείχαν 12 αθλήτριες. Νίκησε κατά σειρά τις Έμιλι Ροντρίγκες (ΗΠΑ) με 20-4 και Αρίνα Μίσινα (Ρωσία) με 18-15, όμως έμεινε εκτός τελικού μετά την ήττα με 10-9 από την Τουρκάλα Νεχίρ Γκενίς.

Στο «3d World Taekwondo President’s Cup-European Region» συμμετέχουν συνολικά 2.500 αθλητές από 63 χώρες από όλον τον κόσμο.

Οι αγώνες συνεχίζονται την Πέμπτη στις 08:30 με ελεύθερη είσοδο για το κοινό.