Βόλεϊ

Δυσκολεύει το Golden European League για την Εθνική βόλεϊ

Παρά το γεγονός πως προηγήθηκε δυο φορές, η Εθνική βόλεϊ έχασε 2-3 σετ από τη Ρουμανία στου Ρέντη στον πρώτο τελικό του Silver European League και δυσκόλεψε το έργο ανόδου στη μεγάλη κατηγορία.

Η Εθνική βόλεϊ έχασε 2-3 σετ από τη Ρουμανία στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη στον πρώτο τελικό του Silver European League και δυσκόλεψε το έργο ανόδου στη μεγάλη κατηγορία της διοργάνωσης, το Golden European League, ενόψει της ρεβάνς της ερχόμενης Κυριακής στη γειτονική χώρα, όπου η ελληνική ομάδα χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ για να "κλέψει" αυτή την άνοδο.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα προηγήθηκε 1-0 και 2-1 σετ, όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις λύσεις και τις απαντήσεις και «γύρισαν» την κατάσταση.

Η Εθνική είχε πάνω από 50% στην επίθεση, αλλά ήταν χειρότερη τόσο στο μπλοκ (9 έναντι 13), όσο και στο σερβίς. όπου βρήκε 6 άσους έναντι 10 των Ρουμάνων.

Η Εθνική αγωνίστηκε με βασικό διαγώνιο τον Ζουπάνη, που σημείωσε 27 πόντους, ενώ 19 σημείωσε ο Φράγκος. Σημαντική ήταν η βοήθεια του Τακουρίδη με 12 πόντους.

Για τους Ρουμάνους 17 πόντους είχε ο Ματέι και 16 ο Μπαλεάν.

Στο τάι μπρέικ, οι φιλοξενούμενοι είχαν εξαρχής το προβάδισμα και το πρόβλημα στην υποδοχή των διεθνών έκανε και πάλι την εμφάνισή του, όπως στο δεύτερο και τέταρτο σετ, με τους Ρουμάνους να πανηγυρίζουν τελικά τη νίκη.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-5, 16-14, 21-18, 25-20
2ο σετ: 8-5, 16-14, 21-20, 28-30
3ο σετ: 8-5, 16-13, 21-16, 25-20
4ο σετ: 7-8, 10-16, 20-21, 23-25
5ο σετ: 4-5, 7-10, 8-12, 10-15

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 6 άσσους, 61 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και της Ρουμανίας προήλθαν από 10 άσσους, 61 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-20, 28-30, 25-20, 23-25, 10-15

ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεόπουλος): Ζουπάνι 27 (24/44 επ., 3 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (2/2 επ.), Πετρέας 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 7 (5/9 επ., 2 άσσοι, 70% υπ. - 35% άριστες), Τακουρίδης 12 (7/11 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Φράγκος 19 (16/32 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 36% υπ. - 24% άριστες) / Ζήσης (λ, 52% υπ. - 19% άριστες), Δαρίδης (λ, 44% υπ. - 13% άριστες), Κουμεντάκης, Ράπτης 2 (1/1 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 0% άριστες), Βουλκίδης, Δαλακούρας (33% υπ. - 33% άριστες)

ΡΟΥΜΑΝΙΑ (Πάσκου): Μιχαλτσέα 7 (5/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ακιομπανιτέι 10 (7/23 επ., 3 μπλοκ, 48% υπ. - 29% άριστες), Μπάρθα 12 (4/6 επ., 8 άσσοι), Λίτσα 3 (3/11 επ.), Μπάλα 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Ολτεάνου 2 (2/4 επ.) / Καντόρ (λ, 61% υπ. - 30% άριστες), Κρίστουντορ (λ, 25% υπ. - 25% άριστες), Ματέι 17 (12/20 επ., 5 μπλοκ), Γκεοργκίτα 12 (10/12 επ., 2 μπλοκ), Μπαλεάν 16 (14/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 43% υπ. - 11% άριστες)

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης, ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος τόνισε πως: «Ξέραμε ότι το παιχνίδι θα πάει σε μεγάλη διάρκεια και ότι η Ρουμανία είναι πολύ καλή ομάδα. Ήταν ένας τελικός με δύο ισοδύναμες ομάδες, κάναμε πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο σετ, αλλά στη διάρκεια του αγώνα χάσαμε τη συγκέντρωσή μας, κυρίως στην τακτική με αποτέλεσμα να κάνουμε εύκολα λάθη. Χάσαμε στις λεπτομέρειες, λόγω έλλειψης συγκέντρωσης, η οποία προέρχεται από την πνευματική κούραση.

Είμαστε σίγουροι ότι μπορούμε να νικήσουμε στη Ρουμανία. Πάμε για να νικήσουμε. Δεν έχουμε αγωνιστική διαφορά από τον αντίπαλό μας. Όπως μας νίκησαν εδώ έτσι και εμείς μπορούμε να τους νικήσουμε εκεί. Περιμένω να έχουμε καλύτερο σερβίς από ότι σήμερα, γιατί είναι ένα πολύ δυνατό στοιχείο μας. Αυτή η ήττα μας επηρεάζει όλους, μας στεναχωρεί, αλλά η ομάδα έκανε μεγάλη προσπάθεια και είχε αγωνιστικότητα και πάθος, κάτι που ο κόσμος το αναγνωρίζει και μας ακολουθεί».