Στίβος

Έδωσε μάχη, αλλά έμεινε από δυνάμεις o Παπαμιχαήλ

Μέχρι το 32ο χιλιόμετρο άντεξε ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ στον αγώνα των 50χλμ βάδην, εγκαταλείποντας με ενοχλήσεις στον δικέφαλο το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο Πεκίνο.

Μετά τα 20χλμ βάδην ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ επιχείρησε να πάρει μέρος και στο πενηντάρι αλλά λίγο μετά τα μισά της διαδρομής άρχισαν να τον εγκαταλείπουν οι δυνάμεις του με συνέπεια να εγκαταλείψει στο 32ο χιλιόμετρο λόγω ενοχλήσεων στον δικέφαλο.

«Έσφιξε ο δικέφαλος αρκετά και δεν με άφηνε να συνεχίσω. Οι καιρικές συνθήκες, που ήταν πολύ δύσκολες, σε συνδυασμό με το ότι δεν πρόλαβα να έχω πλήρη αποκατάσταση από το 20άρι με ώθησαν στο να εγκαταλείψω», εξήγησε ο Έλληνας πρωταθλητής, που μέχρι το πέρασμα στο 30ό χλμ ήταν 26ος.

Νικητής της διαδρομής ήταν ο Σλοβάκος, Ματέγ Τοθ με 3.40.32 που αναδείχθηκε νέος Παγκόσμιος Πρωταθλητής. Δεύτερος ήταν ο Τζάρεντ Τάλεντ με 3.42.17 και τρίτος ο Τακαγιάκι Τανί με 3.42.55.