Χάντμπολ

Έκαναν το 3Χ3 ΑΕΚ και ΠΑΟΚ

Πέρασε από το Δαϊς η Ένωση και από τη Νίκαια ο ΠΑΟΚ- Απίστευτο φινάλε στις Συκιές, άνετα ο Διομήδης τον Φίλιππο

Στα παιχνίδια του Σαββάτου στην Handball Premier η ΑΕΚ έβγαλε ποιότητα στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε 32-24 τον Δούκα, κάνοντας το «3 στα 3». Αλβανός, Γιάκομπσεν, Παπαδιονυσίου ήταν κορυφαίοι για τους φιλοξενούμενους, ενώ και ο Μυλωνάς με την είσοδό του έδωσε… φρεσκάδα στην επίθεση. Ο Δούκας ήταν πολύ ανταγωνιστικός για 40-45 λεπτά με καλούς τους Ντούνη, Παπαπούλιο και Κεδέρη, αλλά στην συνέχεια δεν άντεξε στην πίεση, ενώ δέχθηκε πολλά γκολ από λάθη της επίθεσης του. Κρίσιμο σημείο για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, όπου η ΑΕΚ παρότι έμεινε με τέσσερις παίκτες γηπέδου λόγω δίλεπτων σε Αλβανό και πάγκο, διαχειρίστηκε την κατάσταση άψογα, μετατρέποντας το 14-15 σε 14-17 στο 35. Στο τελευταίο δεκάλεπτο τραυματίστηκε στον αστράγαλο ο Δανός Γιάκομπσεν της ΑΕΚ με τις πρώτες εκτιμήσεις να κάνουν λόγo για διάστρεμμα.

Το «τρία στα τρία» στην Handball Premier έκανε και ο ΠΑΟΚ που επιβλήθηκε 34-21 του Άρη Νίκαιας εκτός έδρας. Οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν τον ρυθμό τους μετά το 25’ και δεν είχαν πρόβλημα να φτάσουν εύκολα στην επικράτηση. Παλάσκας (7 γκολ), Κοκκώνης (6 γκολ) και Κωστακίδης (6 γκολ) ήταν κορυφαίοι στην επίθεση για τους νικητές, ενώ από πλευράς του Άρη ξεχώρισε ο Λαδάκης με 6 γκολ.

Το καλύτερο ματς έγινε στις Συκιές με Φοίβο και Δράμα να κερδίζουν από έναν βαθμό μετά το τελικό 27-27. H Δράμα προηγήθηκε με 5 γκολ (22-27) τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε, όμως ο Φοίβος με ένα εκπληκτικό σερί 5-0 σε 3 λεπτά και 21 δεύτερα κατάφερε να ισοφαρίσει.
Μοιραίος για την ομάδα της Δράμας ήταν ο Ευγένης Τουνγκελίδης, ο οποίος στο 59:11 (26-27) αστόχησε σε πέναλτι, αλλά και σε σουτ στο ριμπάουντ, με τον τερματοφύλακα του Φοίβου Γιώργο Παπαγεωργίου να κάνει δύο εκπληκτικές επεμβάσεις.
Το γκολ που σφράγισε το τελικό αποτέλεσμα πέτυχε ο Θανάσης Παπαδόπουλος στο 59:35. Στην εκπνοή ο Θωμίδης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε καθώς είχε ακουστεί η κόρνα της λήξης πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.
Στη Βέροια ο Διομήδης Άργους με τους Τότο (8 γκολ) και Χερουβείμ (6 γκολ) κορυφαίους νίκησε εύκολα 35-28 τον Φίλιππο Βέροιας, δείχνοντας πως και φέτος θα έχει πρωταγωνιστικό ρόλο στην κατηγορία.

Αποτελέσματα- Συνθέσεις

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΑΕΚ 24-32
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-5, 7-7, 9-8, 12-12, 14-15 (ημχ), 14-17, 17-19, 18-22, 19-25, 22-27, 24-32.
ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Κωστής Μπούνας): Μωραϊτης, Τόμπρος, Παπαπούλιος 4, Αϊβαλιώτης 2, Πολύδωρος 3, Κολλύρης Ν., Μπραουδάκης, Παγιάτης, Ταουσάνης Γ., Ντούνης 2, Λιολιος 1, Ζιβούλοβιτς 4, Κλεώπας, Κολλύρης Π., Σαμαράς, Κεδέρης 8.
ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 4, Συγγάρης, Μπάλαζ 1, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 4, Μπάγιος 5, Γιάκομπσεν 5, Παπαδιονυσίου 5, Δομπρής 1, Μυλωνάς 4, Παλεβίτσιους 2, Αργυρού, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα 1, Μπαλάσκας.
Διαιτητές: Συρεπίσιος- Μερτινιάν, Δίλεπτα: 5-6, Πέναλτι: 6/6, 2/2.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ- ΠΑΟΚ 21-34
Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-4, 6-7, 7-9, 10-13, 11-17 (ημχ.), 13-20, 16-21, 17-23, 18-28, 19-31, 21-34
ΑΡΗΣ (Τάκης Μελετάκος): Κουρής, Λαδάκης 6, Αθανασίου 1, Βλάχος, Γ. Μελετάκος 2, Γρηγοράκης, Μουλιάτος 2, Δ. Μελετάκος 3, Μαλανδρένιας, Χρηματόπουλος, Πετράκος, Χαρμπής 1, Μιμίκος 2, Χουρσουντιάν 2, Χαραλάμπους 2, Αντωνιάδης.
ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Κοτανίδης, Αραμπατζής 1, Παλάσκας 7, Τζόνο 2, Τσεσμετσίδης 1, Κοκκώνης 6, Τάσκοβιτς 4, Αποστόλου, Πετρίδης 1, Νικολαϊδης 2, Κωστακίδης 6, Λοίζος, Μαστορογιάννης, Κυπραίος 2, Δέλιας, Γιόσμου 2.
Διαιτητές: Τόλιος- Κουτσός, Δίλεπτα: 5-2

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ- BIANCO ΜΟΝΤΕ ΔΡΑΜΑ 1986 27-27
Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-2, 8-6, 10-7, 13-10, 14-12 (ημχ), 17-14, 17-16, 18-20, 20-23, 22-26, 27-27
ΦΟΙΒΟΣ (Αντώνης Τσολάκος): Χατζηγιαννίδης, Μαρκατάτος, Μανωλούδης 1, Σιγγιρίδης 1, Πατραμάνης 1, Μήγγας, Δεληζάνος 4, Παπαγεωργίου, Πίτσιος, Μέτσης 10, Δέσπος 7, Θ. Παπαδόπουλος 3, Π. Παπαδόπουλος, Χατζηβακαλέλης, Τσιντίδης, Αθανασιάδης.
ΔΡΑΜΑ (Σάκης Βαλαβάνης): Καφαντάρης 6, Γουργούμης, Κοβογλανίδης 1, Κοτσαμαρίκογλου 3, Τουνγκελίδης 3, Σινά, Γιαννακόπουλος, Ντράσκιτς 7, Χαϊτίδης 3, Κουρτίδης, Θωμίδης 3, Παπάζογλου, Τσιτσίγκος, Φραγκούλης, Κοβογλανίδης, Κουρουτζίδης 1.
Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 4-1. Κόκκινη: Κοβογλανίδης (27:39 – επικίνδυνο παιχνίδι, δεν κρατήθηκε δελτίο), Πέναλτι: 5/6 – 2/5.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ – ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 28-35
Τα πεντάλεπτα: 0-2, 3-5, 5-8, 5-10, 8-11, 11-15 (ημχ.) 15-18, 17-22, 20-23, 21-27, 23-31, 28-35
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γιώργος Γιούπης): Ευαγγελόπουλος, Τζίμπουλας 4, Ταραμονλής, Παντελίδης, Τριανταφυλλίδης Α. 5, Τριανταφυλλίδης Δ. 2, Τσούλος, Παπαδόπουλος 7, Τσαμουρίδης, Κωστακίδης 2, Αποστολίδης 4, Μαυρόπουλος, Κουκουτσίδης 3, Δάσκαλος, Κορωνάς 1, Φιλόσογλου.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Χρήστος Δημήτρουλας): Ζλατάνος, Παπαντωνόπουλος, Κρεμαστιώτης 3, Αργυρού 3, Μπλάτος, Χερουβείμ 6, Τσιγαρίδας 1, Χαντέλης 5, Χειβοδόπουλος 2, Δάσκαλος 3, Τότος 8, Ρουσσόπουλος 1, Λαμπρόπουλος, Αρσενασβίλι 2, Τσάτσας 1, Μπότσαρης.
Διαιτητές: Νάσκος-Χαρίτσος, Δίλεπτα: 7-7 Πέναλτι: 4/4-2/3, Κόκκινη κάρτα: Κωστακίδης 45.39 (τρία δίλεπτα)