Χάντμπολ

Έκανε πάρτι και έγραψε ιστορία η ΑΕΚ!

Στα ημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ για πρώτη φορά, 32-18 την Μπέρχεμ

Με την συμπαράσταση δεκάδων φιλάθλων της που έκαναν το ταξίδι από Αθήνα, Βέλγιο, Λονδίνο, Γερμανία, η ΑΕΚ με επιβλητική εμφάνιση νίκησε 32-18 την Μπέρχεμ στο Λουξεμβούργο και σε συνδυασμό με τη νίκη της 32-25 στο ΟΑΚΑ, προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στα ημιτελικά ευρωπαϊκού κυπέλλου στο χάντμπολ!

Η ΑΕΚ δεν άφησε κανένα περιθώριο από το πρώτο λεπτό του αγώνα στην Μπέρχεμ να πιστέψει ότι μπορεί να κάνει την ανατροπή.
Οι «κιτρινόμαυροι» παρουσιάστηκαν απόλυτα σοβαροί και συγκεντρωμένοι, πήραν την πρωτοπορία στο σκορ και άρχισαν να μεγαλώνουν τη διαφορά πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενοι 15-8, με την άμυνά της να παίρνει άριστα.

Το ίδιο καταιγιστική ήταν η ΑΕΚ και στο δεύτερο ημίχρονο με τη διαφορά να μεγαλώνει και να φτάνει στο +11 (22-11 στο 39’, 23-12 41’) και +12 (24-12 στο 43’) και η… σεμνή τελετή να τελειώνει στο +14 με το πάρτι της πρόκρισης που είχαν στήσει οι «κιτρινόμαυροι» οπαδοί να μεταφέρεται και στο γήπεδο και τους παίκτες της Ένωσης που αποθεώθηκαν.

Με Μαδέιρα στους «4»
Η Ένωση θα παίξει στα ημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ με αντίπαλο την Μαδέιρα που απέκλεισε την Δυναμό Βίκτορ με ισοπαλία στη Ρωσία 27-27 και νίκη 28-21 σήμερα στην Πορτογαλία. Το πρώτο ματς θα διεξαχθεί στο Πορτογαλικό νησί στις 21 ή 22 Απριλίου και ο επαναληπτικός στην Αθήνα 28 ή 29 Απριλίου.

ΜΠΕΡΧΕΜ – ΑΕΚ 18-32 (8-15ημχ.)
ΜΠΕΡΧΕΜ (Αντρέι Γκουλμπίτσκι): Λισκάι, Ρέντινγκ, Καρπ, Γκούντεν 2, Στάιν 4, Πιέτρασικ 1, Βέγερ 2, Α. Μπιελ, Μορέιρα, Αλμέιδα, Γκεμάρε 3, Στούπαρ 3, Γκέρμπερ 1, Μπρίτνερ, Σμαλ, Λ. Μπιελ 2
ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Χρ. Νικολαΐδης, Τσικογιαννόπουλος 1, Πέρρος 3, Γεωργιάδης 1, Χόγκας 4, Ζαμπούνης 3, Π. Νικολαΐδης 4, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 6, Δομπρής 3, Βαμβακάς 1, Αργυρού 1, Βραζάλιτσα 5, Μυλωνάς
Διαιτητές: Σίρμπου – Σουπονίκοφ (Μολδαβία) Παρατηρητής: Ντουμπεντού (Γαλλία) Δίλεπτα: 4-5 Πέναλτι: 2/4-0/0 Κόκκινη: 50:29 Βαμβακάς (3 δίλεπτα)