Γενικά

Εξασφάλισε μετάλλιο στο απλό νέων του Ευρωπαϊκού πινγκ πονγκ ο Σγουρόπουλος

Θέση στο πόντιουμ των νικητών στο απλό νέων εξασφάλισε ο Γιάννης Σγουρόπουλος στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Γκιμαράες!

Είναι η μεγαλύτερη επιτυχία για τον χαρισματικό Έλληνα άσο, είναι μία ιστορική διάκριση για την ελληνική επιτραπέζια αντισφαίριση, που ουδέποτε στο παρελθόν είχε μετάλλιο στο συγκεκριμένο αγώνισμα στον θεσμό!

Η είσοδος στην 4άδα σημαίνει αυτόματα μετάλλιο διότι δεν προβλέπονται αγώνες για τις θέσεις 3-4. Είναι σαφές όμως, ότι οι φιλοδοξίες και οι δυνατότητες του 17χρονου πρωταθλητή δεν σταματούν εδώ και την Κυριακή θα προσπαθήσει να φτάσει ακόμα πιο ψηλά! Σήμερα το απόγευμα στα προημιτελικά πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση και νίκησε κατά κράτος τον Ρώσο αμυντικό Αρτούρ Αμπούσεφ με 4-1 σετ (11-3, 11-9, 6-11, 11-6, 11-0)!

Αύριο στις 14:15 ώρα Ελλάδας θα κυνηγήσει πρόκριση στον τελικό απέναντι στον Ρουμάνο Ράρες Σίπος, τον συμπαίκτη του στο διπλό (πιθανότατα με μετάδοση στο ίντερνετ, αν και ακόμα δεν έχει οριστεί τραπέζι). Νωρίτερα, στη 16άδα του απλού ο Σγουρόπουλος είχε ξεπεράσει δύσκολα την αντίσταση του Τσέχο Γίρι Μαρτίνκο με 4-2 σετ (11-6, 11-9, 9-11, 11-9, 9-11, 11-9).

Στο διπλό νέων ο Σγουρόπουλος έφτασε επίσης ένα βήμα από την εξασφάλιση μεταλλίου. Με τον Σίπος κατάφεραν αρχικά το Σάββατο να περάσουν τον γύρο των «16». Ξεπέρασαν δύσκολα τους Γκαμπριέλε Πικιουλίν/Βσέβολοντ Μπρογιακόβσκι από την Ιταλία και την Ουκρανία αντίστοιχα με 3-1 κι αφού στο κρίσιμο 3ο σετ δέχτηκαν την ισοφάριση από 10-6, αλλά …έσωσαν την κατάσταση (11-7, 4-11, 12-10, 11-6). Το απόγευμα το ελληνορουμανικό ζευγάρι έδωσε τον καθοριστικό προημιτελικό κόντρα στους Σιμόν Σέντερλουντ/Σέντρικ Μέισνερ από τη Σουηδία και τη Γερμανία αντίστοιχα. Σε ισορροπημένο ματς οι αντίπαλοι πήραν κάποια ρίσκο προς το τέλος του 4ου σετ και τους βγήκαν. Στο 4-6 η πλευρά των Σγουρόπουλου/Σίπος πήρε τάιμ άουτ. Μείωσε στον πόντο, όμως δεν μπόρεσε να γυρίσει την κατάσταση και ηττήθηκε με 3-1 σετ (7-11, 11-7, 8-11, 9-11).

Όσον αφορά στο consolation τα τελευταία αποτελέσματα των Ελλήνων αθλητών ήταν τα εξής: Στους νέους ο Δημήτρης Κορδούτης έκαμψε το πρωί τον Τούρκο Εμρέ Μπασάν με 3-2 σετ (4-11, 11-6 11-8, 7-11, 11-7) κι έχασε άνευ αγώνα στα προημιτελικά από τον Ισραηλινό Ντανιέλ Αντίρ. Ο Στράτος Δαμιανής ηττήθηκε στους «16» από τον Ούγγρο Πάτρικ Τζούαζ με 3-1 σετ (9-11, 11-8, 6-11 4-11).

Στις νεάνιδες η Ιωάννα Γερασιμάτου έχασε στον γύρο των «16» από την Ισπανίδα Μαρίνα Νιγκέζ με 3-2 σετ (11-5, 8-11, 11-9, 4-11, 5-11). Στο «παρηγοριάς» των παίδων ο Νίκος Κορδαλής μπήκε στην 8άδα νικώντας άνευ αγώνα το πρωί τον Ρουμάνο Ντάριους Μοβιλεάνου, αλλά μετά έχασε εκείνος χωρίς να παίξει από τον Ισραηλινό Ταλ Ισραέλι. Ομοίως στις κορασίδες η Μαλαματένια Παπαδημητρίου προχώρησε το πρωί χωρίς αγώνα στις «8», καθώς δεν κατέβηκε η Μία Ο Ράχιλι από την Ιρλανδία, ωστόσο αργότερα έγινε το ίδιο σε βάρος της με αντίπαλο τη Σέρβα Ντανιέλα Καρκούσοβα.