Europa League

Εκτέλεσε τον Απόλλωνα η Γκλάντμπαχ

Με τον Τραορέ να «εκτελεί» δύο φορές η Γκλάντμπαχ νίκησε 5-0 του Απόλλωνα και πέρασε στη 2η θέση του Α’ ομίλου του Γιουρόπα. Δεν δυσκολεύτηκε η Βιγιαρεάλ (4-1) με τη Ζυρίχη και έμεινε στην κορυφή.

Επιβλητικά πέρασε η Γκλάντμπαχ απ’ το πρώτο ματς κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης, επικρατώντας 5-0 στην τρίτη αγωνιστική του Α’ ομίλου του Γιουρόπα Λιγκ.

Οι Γερμανοί μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν απ’ το 11’ με τον Τραορέ, ο οποίος βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα, με το 1-0 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Από κει και πέρα, οι γηπεδούχοι… αγρίεψαν και με τον Τραορέ να πετυχαίνει ένα ακόμα τέρμα στο 67’ και τους Χργκότα (56’), Χέρμαν (83’) και Αζάρ (90+1’) πανηγύρισαν την επιβλητική νίκη, που τους ανέβασε στην δεύτερη θέση, λίγο πριν το ντέρμπι στην Κύπρο, που αναμένεται καθοριστικό για την πρόκριση.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Βιγιαρεάλ δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει τη θέση της στην κορυφή, επικρατώντας 4-1 της Ζυρίχης στην Ισπανία.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 6, όμως ο Σόνμπαχλερ στο 43’ έστειλε τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Και σ’ αυτό το ματς όμως, το δεύτερο ημίχρονο ήταν «ξέσπασμα», με τους Βιέτο (57’), Μπρούνο (60’) και Ντος Σάντος (78’) να χαρίζουν την επιβλητική νίκη στην ομάδα τους, που τους κράτησε στην πρώτη θέση και άφησε στον πάτο τη Ζυρίχη.