Στίβος

Ένατος στον τελικό της σφυροβολίας ο Αναστασάκης-«Αποκαθήλωσε» τον Φάιντεκ ο Νοβίτσκι

Έκανε ότι μπορούσε ο Μιχάλης Αναστασάκης στον τελικό της σφυροβολίας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου του Βερολίνου.

Ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε την ένατη θέση στην κατάταξη με βολή στα 73.33 στην πρώτη του προσπάθεια που τον έφερνε από την αρχή μεταξύ όγδοης και ένατης θέσης.

Ο Αναστασάκης ήταν άκυρος στη δεύτερη βολή, ενώ στην τρίτη του έριξε 72.35 και δεν κατάφερε να μπει σχεδόν οριακά στην προνομιούχο οκτάδα που θα συνέχιζε για τις άλλες τρεις βολές, αφού ο Χιλμπ Πισκούνοφ έριξε 73.99.

Όσον αφορά στα μετάλλια, έφτασε η ώρα να χάσει ο Πάβελ Φάιντεκ. Ο Πολωνός, τρεις φορές σερί παγκόσμιος πρωταθλητής και πρωταθλητής Ευρώπης στο Άμστερνταμ το 2016, έχασε από το συμπατριώτη του, Βόιτσιεχ Νοβίτσκι. Ο τελευταίος έριξε βολή 80.12 στην πρώτη του προσπάθεια και άφησε τον κορυφαίο αθλητή της τελευταίας πενταετίας να τον «κυνηγά» και να ρίχνει μόλις 78.69, επίσης, στην πρώτη του προσπάθεια, έχοντας, όμως, στη συνέχεια, τρεις άκυρες.

Έτσι, ο Νοβίτσκι κατέκτησε το πρώτο χρυσό στην καριέρα του, ύστερα από κάποιες δεύτερες και τρίτες θέσεις.

Τρίτος ήταν ο Ούγγρος Μπένσε Χάλας με 77.36 στην πέμπτη του προσπάθεια.