Βόλεϊ

«Έπεσε» αμαχητί η Εθνική βόλεϊ

Δείχνοντας τα άσχημα στοιχεία της, η Εθνική βόλεϊ έχασε 0-3 σετ από τη Βουλγαρία στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του Μονπελιέ και θα επικεντρωθεί στα υπόλοιπα ματς του ομίλου.

Η Εθνική βόλεϊ ανδρών έχασε 0-3 σετ από τη Βουλγαρία στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στο Μονπελιέ και ξεκίνησε με το «αριστερό» την προσπάθεια να μπει στην πρώτη τετράδα του γκρουπ, οπότε θα επικεντρωθεί στα επόμενα ματς για την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης.

Η Εθνική ξεκίνησε καλά στο πρώτο σετ, όμως, στη συνέχεια, υπέκυψε στη σαφή ανωτερότητα των γειτόνων της.

Στην εκκίνηση του αγώνα και στο πρώτο σετ κόστισαν τα 10 λάθη και το χαμηλό ποσοστό στην κόντρα μπάλα (29% σε 14 προσπάθειες), αλλά μέτρησε η αντίδραση των διεθνών στο τρίτο σετ.

Στο τρίτο σετ, λοιπόν, μέχρι το 10-11 φάνηκε πως η Εθνική φάνηκε πως μπορεί να κοντράρει την αντίπαλό της, αλλά η χαμένη κόντρα επίθεση ισοφάρισης έφερε ένα σερί της Βουλγαρίας για το 10-14 και το 11-17… Ο Ανδρεόπουλος έκανε πάλι αλλαγές (Βουλκίδης, Παπαδόπουλος), η Βουλγαρία έφτασε σε άνετο ματς μπολ (16-24) κι εκεί χαλάρωσε με την Ελλάδα να μειώνει σε 20-24, όμως εκεί ο Πράντι πήρε τάιμ άουτ και ο Γκότσεφ τέλειωσε το ματς.