Βόλεϊ

Έπεσε αμαχητί στη Γαλλία ο Ολυμπιακός

Δεν κατάφερε να αντισταθεί κόντρα στην πανίσχυρη Βολερό ο Ολυμπιακός και με το 0-3 σετ στη Γαλλία ετοιμάζεται να «αποχαιρετήσει» τη συνέχεια του φετινού Challenge Cup βόλεϊ γυναικών.

Ο Ολυμπιακός έχασε 0-3 σετ από τη Βολερό στη Γαλλία στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τους «32» του Challenge Cup βόλεϊ γυναικών και χρειάζεται το ίδιο σκορ ή νίκη με 3-1 σετ στη ρεβάνς του Ρέντη για να ελπίζει, μέσω του «χρυσού» σετ, για πρόκριση στην επόμενη φάση, ώστε να συνεχίσει να υπερασπίζεται τον περυσινό τίτλο του.

Οι «ερυθρόλευκες» πάλεψαν μόνο στο πρώτο σετ, όμως στα δύο υπόλοιπα δεν κατάφεραν να αντισταθούν στην ανωτερότητα των γηπεδούχων.

Ο Ολυμπιακός, αν και πίεσε αρκετά από την γραμμή του σερβίς, ήταν κάκιστος στην επίθεση. Οι νταμπλούχες κατάφεραν να είναι ανταγωνιστικές στο πρώτο σετ, αλλά βρέθηκαν να «κυνηγούν» μεγάλες διαφορές στο δεύτερο και στο τρίτο σετ.

Η Βολερό σημείωσε 15 μπλοκ, ενώ ήταν καλύτερη και στην επίθεση με 52% αποτελεσματικότητα, αλλά και στην υποδοχή.

Για τις νικήτριες, η Κασάνοβα ξεχώρισε με 17 πόντους, ενώ από 13 σημείωσαν Μπιέλιτσα και Λαζαρένκο. Η Χίπε ήταν η μόνη διψήφια για τον Ολυμπιακό με 13 πόντους.

Τα σετ: 27-25, 25-17, 25-14