Βόλεϊ

Ευρώπη τέλος για ΑΕΚ

Κάποια «νεκρά» διαστήματα της ΑΕΚ την οδήγησαν στην ήττα με 3-0 σετ από τη Μιντχάνσκα Μινσκ στο κλειστό του Ιωνικού Ν.Φ. και στον αποκλεισμό από τη συνέχεια του Challenge Cup βόλεϊ των γυναικών.

Η ΑΕΚ έχασε με 0-3 σετ από τη Μιντχάνσκα Μινσκ στο κλειστό του Ιωνικού Ν. Φ. και, σε συνδυασμό με την ήττα 2-3 σετ στην πρώτη αναμέτρηση στη Λευκορωσία, στο πλαίσιο του πρώτου γύρου του Challenge Cup βόλεϊ των γυναικών, έμεινε εκτός της συνέχειας της διοργάνωσης και θα αρκεστεί μόνο στις εγχώριες υποχρεώσεις της.

Ακόμη και στο πρώτο σετ που έληξε με 18-25, το σκορ κάποια στιγμή ήταν 16-16, αλλά, κυρίως στο δεύτερο και στο τρίτο, η «Ένωση» είχε σημαντικό προβάδισμα.

Στο δεύτερο, οι «κιτρινόμαυρες» προηγήθηκαν με 23-20, στο τρίτο με 21-18, όμως και στις δύο περιπτώσεις η Μιντχάνσκα εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των αθλητριών του Μανώλη Ρουμελιώτη και πήρε την πρόκριση.

«Η Μιντχάνσκα ήταν μια πολύ δυνατή ομάδα πάνω στο φιλέ και έχει κάποιες αθλήτριες, οι οποίες, παρά την κακή τους υποδοχή, είχαν υψηλή αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Η δική μας υποδοχή δυσκόλεψε την ανάπτυξή μας και δεν είχαμε τον εύκολο πόντο.

Σίγουρα, έπαιξε ρόλο η έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης στα δύο σετ που χάσαμε τις διαφορές κι έτσι ήρθε η ήττα», τόνισε ο Έλληνας τεχνικός.

Τα σετ: 18-25, 26-28, 25-27

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Τσοχατζή 1 (1/2 επ.), Κωνσταντινίδου 13 (12/33 επ., 1 άσο), Ιβάνοβα 8 (6/15 επ., 2 άσοι, 37% υπ. – 26% άριστες), Λαμπρινίδου 5 (2/9 επ., 3 μπλοκ), Κοσμά 11 (6/26 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 47% υπ. – 29% άριστες), Τοντάι 6 (1/3 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Κακουράτου -λ (26% υπ. – 22% άριστες) / Κουνάδη, Σπανού, Κατσαντώνη, Μπελιά

Μιντχάνσκα (Χούλεβιτς): Κανάνοβιτς 1 (1 άσο), Σιλάντσεβα 26 (21/38 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ. - 00% άριστες), Σέριουκ 7 (3/18 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 35% υπ. - 30% άριστες), Λιτβίνοφσκα 2 (1/6 επ., 1 μπλοκ), Μπαρίσεβιτς 13 (10/12 επ., 3 μπλοκ), Καλινούσκαγια 10 (7/12 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Φεντάριντσικ -λ (64% υπ. - 45% άριστες) / Τουπίκινα 1 (1 άσο), Τσιουλεμπιάκινα