Χάντμπολ

Έχασε, αλλά ελπίζει η ΑΕΚ

Έστω και αν έχασε με 21-25 από την Ντιναμό Βίκτορ στη Ρωσία, η ΑΕΚ ελπίζει για την πρόκριση στα ημιτελικά του Challenge Cup χάντμπολ ανδρών.

Η ΑΕΚ έχασε 21-25 από την Ντιναμό Βίκτορ στη Ρωσία στον πρώτο μεταξύ τους προημιτελικό του Challenge Cup χάντμπολ ανδρών, όμως έχει τη δυνατότητα στη ρεβάνς της Αθήνας την επόμενη εβδομάδα να νικήσει με +5 και πάνω και να προκριθεί στα ημιτελικά της διοργάνωσης για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

Η ΑΕΚ δεν μπήκε καλά και βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ με -2 στο πρώτο 20λεπτο. Η «Ένωση» βελτίωσε την άμυνά της και είχε σε καλή μέρα τον Ραντούλοβιτς, οπότε ισοφάρισε σε 11-11 και έφτασε στο +2 με τον Παλεβίτσιους. Η Ντιναμό ισοφάρισε τελικά 13-13 στην ολοκλήρωση του 30λεπτου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ δε βρήκε λύσεις στην επίθεση, με τον Γιάκομπσεν να αστοχεί σε πέναλτι. Η «Ένωση» πλησίασε 22-21 με τον Παπαδιονυσίου, όμως ένα 3-0 σερί των Ρώσων με πέναλτι σε «νεκρό» χρόνο έφερε το τελικό +4.

Για τους Ρώσους, οκτώ τέρματα σημείωσε ο Κριβένκο και πέντε ο Μαζούροφ. Για την ΑΕΚ, από πέντε τέρματα σημείωσαν οι Γιάκομπσεν και Μυλωνάς.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 6-4, 7-7, 10-9, 11-11, 13-13 (ημιχρ.), 16-15, 18-15, 19-16, 19-17, 22-19, 25-21

ΝΤΙΝΑΜΟ (Κλένοφ): Ζαμπολότφσκι, Κριβένκο 8, Μαζούροφ 5, Νεκράσοφ 2, Μακάροφ, Ιλτίνσκι, Μορόζοφ, Χαριτόνοφ 1, Κασάτκιν 2, Τσόκολ, Οτρέζοφ 3, Πασένοφ 2, Γκρότσκι, Βολκόφ 2, Πισενίσνι, Βρατσέβιτς

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 2, Νικολαΐδης, Ροζαβόλγκι, Συγγάρης, Μπάλαζ 4, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 1, Μπάγιος, Γιάκομπσεν 5, Παπαδιονυσίου, Δομπρής, Μυλωνάς 5, Αργυρού 1, Παλεβίτσιους 2, Βραζάλιτσα 1

Δίλεπτα:0-5, Πέναλτι: 3/4-0/1