Στίβος

Φάρα, Βαν Νίκερκ και Μπαρσίμ για τον τίτλο του κορυφαίου

Ο Μο Φάρα, ο Γουέιντ Βαν Νίκερκ και ο Μουτάζ Μπαρσίμ είναι οι τρεις υποψήφιοι από την IAAF για τον τίτλο του κορυφαίου αθλητή στίβου του 2017, με το νικητή να ανακοινώνεται στις 24/11 στο Μονακό.

Ο Νοτιοαφρικανός σπρίντερ κατέκτησε το χρυσό στα 400 μέτρα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου του Λονδίνου.

Ο Βρετανός υπερπρωταθλητής μεγάλων αποστάσεων πήρε το χρυσό στα 10.000 μέτρα στην πατρίδα του, χάνοντας την πρώτη θέση στα 5.000 μέτρα από τον Εντρίς στην τελευταία μεγάλη διοργάνωση της καριέρας του.

inner

Ο πρωταθλητής του ύψους από το Κατάρ πήρε για πρώτη φορά το χρυσό στο αγώνισμα σε μεγάλη διοργάνωση και δη σε παγκόσμιο πρωτάθλημα, όπως συνέβη στη βρετανική πρωτεύουσα.