Βόλεϊ

Φοβερό φινάλε στη Volleyleague: Κράτησε 2η θέση ο ΠΑΟΚ, 3ος ο Παναθηναϊκός

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με ανατροπή το Παμβοχαϊκό, ενώ ο Παναθηναϊκός έπεσε θύμα του Φοίνικα στο τάι μπρέικ, στο συγκλονιστικό φινάλε της κανονικής διάρκειας της Volleyleague. Χαλαρά τον Κύζικο ο Ολυμπιακός.

Δύσκολη νίκη για τον ΠΑΟΚ και οδυνηρή ήττα για τον Παναθηναϊκό επεφύλασσε η τελευταία αγωνιστική της Volleyleague στη μεγάλη μάχη για την κατάκτηση της 2ης θέσης.

Ο Δικέφαλος του Βορρά κατάφερε να γυρίσει το ματς και πέτυχε μεγάλη ανατροπή επί του Παμβοχαϊκού στο τάι μπρέικ, παρότι βρέθηκε να χάνει 2-0. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και πήραν τα δύο πρώτα σετ με το ίδιο σκορ (25-21), όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε δυναμικά -ακόμα και όταν βρέθηκε στην κόψη του ξυραφιού- και μείωσε σε 2-1 με 28-30. Από κει και πέρα, δεν δυσκολεύτηκε καθόλου, πανηγύρισε με 3-2 σετ και κατέκτησε την δεύτερη θέση που τον φέρνει αντιμέτωπο με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στα πλέι οφ.

Αντίστροφα τα συναισθήματα και το παιχνίδι για τον Παναθηναϊκό, που βρέθηκε αγκαλιά με καθαρή νίκη, όμως τελικά ηττήθηκε στο τάι μπρέικ στην έδρα του σαρωτικού Φοίνικα Σύρου. Οι «πράσινοι» ήταν αυτοί που προηγήθηκαν 2-0 σετ με σχετική άνεση, όμως δεν κατάφεραν και να λυγίσουν τους Συριανούς που με φοβερή κατάθεση ψυχής πέτυχαν την τρομερή ανατροπή. Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για τα πλέι οφ, όπου θα μετρήσουν εκ νέου τις δυνάμεις τους.

Χωρίς να αντιμετωπίσει καμία δυσκολία ο Ολυμπιακός σάρωσε τον Κύζικο με 3-0 σετ και θα αναμετρηθεί με τον Ηρακλή στην πρώτη φάση των πλέι οφ. Η ομάδα Νέας Περάμου, από την άλλη, θα αγωνιστεί στα πλέι άουτ, μαζί με την Παναχαϊκή και τον Ηρακλή Χαλκίδας. Οι δύο τελευταίες ομάδες μέτρησαν και σήμερα τις δυνάμεις τους, με τον σύλλογο της Χαλκίδας να επικρατεί 3-2 σετ μετά από ένα παιχνίδι με συνεχείς ανατροπές και να παίρνει το πλεονέκτημα έδρας για την επόμενη φάση.

Άνετη νίκη πανηγύρισε και η Κηφισιά επί του Ηρακλή, ενώ ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης δεν δυσκολεύτηκε καθόλου κόντρα στην Ορεστιάδα, η οποία ολοκλήρωσε και τυπικά την παρουσία της στη Volleyleague.