Βόλεϊ

Φοβερός ΑΟ Θήρας, νίκησε τον Ολυμπιακό στην πρεμιέρα!

Έγινε η έκπληξη με το «καλημέρα» στην Α1 βόλεϊ! Ο ΑΟ Θήρας επιβλήθηκε με ολική ανατροπή του Ολυμπιακού (3-2 σετ) και έκανε ιδανική αρχή σο φετινό πρωτάθλημα. Ήττα για ΑΕΚ, καλή αρχή για Άρη, Αίαντα.

Σπουδαία νίκη στην πρεμιέρα της Α1 βόλεϊ γυναικών πήρε ο ΑΟ Θήρας που επιβλήθηκε με ολική ανατροπή του Ολυμπιακού στη Σαντορίνη, σε ένα συναρπαστικό ματς.

Οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με σχετική άνεση, όμως μετά έριξαν κατακόρυφα ρυθμούς. Κάτι που εκμεταλλεύτηκαν άψογα οι γηπεδούχες και σε συνδυασμό με την «καυτή» ατμόσφαιρα στο γήπεδο κατάφεραν να πάρουν την τεράστια νίκη, κόντρα στην ομάδα που αντιμετώπισαν πέρυσι, στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Κορυφαία για τον σύλλογο της Σαντορίνης ήταν η Γεωργιάδου, ενώ ξεχώρισαν επίσης οι Ζντοβτς, Τέρζιτς και Μεταξά. Για τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν οι Λαζάρεβιτς, Μαλασάι και Χίπε.

Τα σετ: 21-25, 18-25, 25-23, 25-20, 15-12

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Γεωργιάδου 17 (12/19 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Ζντόβτς 15 (13/36 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 35% άριστες), Μεταξά 10 (5/11 επ., 5 μπλοκ), Όστοϊτς 9 (9/26 επ., 41% υπ. - 14% άριστες), Βεργίδου 8 (3/7 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Τερζιτς 13 (11/33 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Αρτακιανού -λ (50% υπ. - 29% άριστες) / Μουντάκη, Τσοχατζή, Τσομπανίδου, Παναγιωτίδου.

Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς) Γιώτα 11 (5/12 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 17 (15/35 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 41% υπ. - 17% άριστες), Μαλασάι 17 (16/38 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. - 32% άριστες), Λαμπρούση 9 (5/11 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 9 (6/9 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Χίπε 15 (12/50 επ., 3 άσοι), Κονόμι -λ (65% υπ. - 50% άριστες) / Τσίμα, Εμμανουηλίδου.

Άνετα την ΑΕΚ το Μαρκόπουλο

Σε τυπική διαδικασία μετέτρεψε το ματς με την ΑΕΚ το Μαρκόπουλο, που επιβλήθηκε 3-0 σετ στην πρεμιέρα.

Οι κιτρινόμαυρες δεν κατάφεραν να σταματήσουν τις γηπεδούχες που είχαν την υπεροχή σε όλα τα σημεία και πήραν εύκολα τη νίκη, έχοντας σε μεγάλη μέρα τις Μερκάντο και Κλάιν.

Τα σετ: 10-25, 16-25, 13-25
ΑΕΚ (Φιλιππάτος) Νούσια 10 (8/26 επ., 2 άσοι, 38% υπ. – 15% άριστες), Γεωργαντά, Ζίγκα 2 (2/7 επ.), Κουτρουμπή 1 (1 μπλοκ), Καράτερζη 3 (2/15 επ., 1 άσο, 58% υπ. – 33% άριστες), Φιλιπιόνκα 7 (7/19 επ.), Αργυροπούλου –λ (67% υπ. – 50% άριστες) / Βάθη, Βενέτη, Καλαφατάκη 1 (1/1 επ.)

Μαρκόπουλο (Νικολάκης) Δικαιούλια 6 (5/7 επ., 1 μπλοκ), Σόουζα 3 (1/2 επ., 2 άσοι), Μερκάντο 17 (11/18 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Κλάιν 14 (10/19 επ., 4 άσοι, 42% επ. – 25% άριστες), Φακοπουλίδου 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 17% άριστες), Πατεράκη 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Ιακωβίδου –λ (86% υπ. – 57% άριστες) / Τουλγαρίδου –λ, Καρακάση 1 (1/1 επ.), Νικολογιάννη 3 (3/3 επ.), Λιάγκη 2 (1/5 επ., 1 άσο)

Πήρε το τρίποντο ο Άρης

Θετικά ξεκίνησε τις φετινές του υποχρεώσεις ο Άρης που επικράτησε 3-0 των Μακεδόνων Αξιού στη Θεσσαλονίκη.

Το ματς ήταν ντέρμπι, με τις κιτρινόμαυρες να είναι πιο ψύχραιμες στα κρίσιμα σημεία και να παίρνουν τη νίκη. Ιδιαίτερα στο δεύτερο σετ, το ματς πήρε «φωτιά», με τους Μακεδόνες να μειώνουν σε 23-24, όμως και πάλι ο Άρης βρήκε τις λύσεις για να πάρει το σετ και στη συνέχεια το ματς.

Τα σετ: 25-21, 25-23, 25-20
Οι συνθέσεις:
Άρης (Σολκίδης): Πεσόα, Νίκιτς, Καετάνο, Αλεξάκου, Κωνσταντινίδου, Πήττα, Κελεσίδου-λ / Γουγουση, Καραφουλίδου
Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Σαγκάρντια, Τοάζι, Καραφουλίδου, Δραγουμάνου, Πολυνοπούλου, Γιαννούλη, Τσαγκαράκη-λ / Μυρίδου –λ, Βέλλιου

Άνετα ο Αίαντας

Με το δεξί μπήκε στο φετινό πρωτάθλημα και ο Αίας, ο οποίος επιβλήθηκε 3-0 σετ της νεοφώτιστης Ελπίδας Αμπελοκήπων.

Ο Αίας μπήκε με... αέρα στο ματς και εκμεταλλεύτηκε το άγχος των φιλοξενούμενων μέχρι τέλους, φτάνοντας σε άνετη νίκη. Η Ελπίδα, πάντως, πάλεψε για το παιχνίδι, κάτι που φάνηκε ιδιαίτερα στο τρίτο σετ, όταν πίεσε πολύ, όμως δεν κατάφερε να κάνει κάτι καλύτερο.

Τα σετ: 25-12, 25-19, 25-20

Αίας (Ζωλασταθιάδης): Ανδρονικίδου, Ξανθοπούλου, Κλέπκου, Τζιαρλή, Κλίβελαντ, Κούση, Γεωργιάδου –λ / Σωτήρογλου –λ, Αποστολίδου.

Ελπίδα (Χρυσομαλλίδης): Μπολέτου Κ., Καλανταρίδου, Γκοβεδάρου, Καλαντάτζε, Γουίλσον, Καλαϊτζάκη, Σουπιώνη –λ / Δάκου-λ, Μυλωνά, Δροσοπούλου, Γεροβασιλείου, Καραμούτσα, Νώτη