Στίβος

Η Μαζουρόνακ το χρυσό στον Μαραθώνιο του Βερολίνου

Η Βόλια Μαζουρόνακ από τη Λευκορωσία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Μαραθώνιο γυναικών, στην 7η και τελευταία ημέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στίβου στο Βερολίνο.

Με χρόνο 2:26:22 η Βόλια Μαζουρόνακ, σε ένα συγκλονιστικό αγώνα που κρίθηκε στα τελευταία μέτρα της διαδρομής, κατάφερε να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου που διεξάγεται στο Βερολίνο.

Η δρομέας από τη Λευκορωσία κατέφερε να ξεφύγει από την Γαλλίδα, Κλεμένς Καλβέ, που έκανε 2:26:28 και τρίτη τερμάτισε η Έβα Βράμπτσοβα-Νίβλτοβα από την Τσεχία με 2:26:31.

Όσον αφορά τους Έλληνες αθλητές μας, η 30χρονη Γκλόρια Πριβιλέτζιο τερμάτισε 26η με 2:38:39 που είναι νέο ατομικό ρεκόρ (είχε 2.38.51) και η 29χρονη Ράνια Ρεμπούλη 36η με 2:44:32 (έχει ατομικό 2.39.52). Στην εκκίνηση δεν έδωσε το παρών η 3η Ελληνίδα του αγώνα Σόνια Τσεκίνη.