Πόλο

Ήττα-σοκ για ΠΑΟΚ από τον ΟΦΗ, με περίπατο ο Ολυμπιακός

Την πρώτη του ιστορική νίκη στην Α1 πόλο πανηγύρισε ο ΟΦΗ επί του ΠΑΟΚ με 7-5 στην ένατη αγωνιστική. Περίπατο ο Ολυμπιακός, συνέτριψε 21-5 το Φάληρο. Στη Βουλιαγμένη το ντέρμπι, 7-4 τον Εθνικό.

Την επέλασή του στην Α1 πόλο Ανδρών συνεχίζει ο Ολυμπιακός, ο οποίος επιβλήθηκε 21-5 του Παλαιού Φαλήρου στην ένατη αγωνιστική της διοργάνωσης.

Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν το αήττητο σερί τους, με τον Χρρόβιε Κίλιανιν στον πάγκο, αφού ο Θοδωρής Βλάχος απουσίασε λόγω άλλων υποχρεώσεων.

Το σκορ άνοιξε από νωρίς, με τον Ολυμπιακό να προηγείται 6-2 μετά το τέλος της πρώτης περιόδου και 13-3 στο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να πάρει χωρίς κανένα πρόβλημα το τρίποντο.

Πρώτος σκόρερ του ματς ήταν ο Φουντούλης με τέσσερα γκολ,

Οκτάλεπτα: 6-2, 7-1, 3-0, 5-2.
Ολυμπιακός: Γαλανόπουλος, Μυλωνάκης 2, Δελακάς 3, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 4, Νικολαίδης 1, Δερβίσης 3, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 1, Γούνας 2, Αργυρόπουλος - Κανακάκης 1, Ομπράντοβιτς 1, Πρέκας, Γαβαλάς Σπ. 1, Δαλμάρας.
Παλαιό Φάληρο (Νίκος Μαμούρης): Τσαλκάνης, Γωνιωτάκης 1, Γαρδίκας, Αλαφραγκής 1, Κουρλιάφτης 1, Θεοδωτόπουλος 1, Κάκαρης, Αθανασίου, Τσαχιλίδης 1, Τρούλος, Σπηλιωτόπουλος, Γαβαλάς Ι., Κατσαγούνος, Λιαπάκης, Χαϊδόπουλος.

ΟΦΗ – ΠΑΟΚ 7-5

Τους πρώτους του βαθμούς για φέτος πανηγύρισε ο ΟΦΗ, πετυχαίνοντας την πρώτη του ιστορική νίκη στην κατηγορία.
«Θύμα» τον Ηρακλειωτών έπεσε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ηττήθηκε 7-5 και συμπλήρωσε τέσσερις αγωνιστικές μακριά από τη νίκη.

Ο ΟΦΗ πήρε τα ηνία του σκορ μέχρι το ημίχρονο, που ολοκληρώθηκε 4-3, ενώ στις αρχές του τρίτου η διαφορά πήγε στο +2 (5-3). Ο ΠΑΟΚ μείωσε με τον Τσολακούδ, όμως ο Παπανικολάου πριν τη λήξη του ημιχρόνου αύξησε εκ νέου τη διαφορά και οδήγησε την ομάδα του στη μεγάλη νίκη.

Οκτάλεπτα: 1-1, 3-2, 2-1, 1-1.
ΟΦΗ (Μάκης Βολτυράκης): Τσαβολάκης, Παπανικολάου 2, Σιράπογλου, Τσικβινίτζε, Βασιλάκης 1, Γεωργόπουλος, Ζακχάια 1, Πίσσας, Λεονταράκης, Κλήμος 1, Γιγουρτάκης, Καλής 2, Καβουσάνος, Αλάτσης, Σπυριδάκης.
ΠΑΟΚ (Πάνος Βέργος): Γαλανίδης, Σαρησάββας, Ζάτοβιτς 2, Προσινικλής Ν., Τάτσης, Νάνος, Τσολακούδης 1, Μουρατίδης, Παυλίδης, Μαξίμοβιτς 1, Τίγκας 1, Προσινικλής Π., Σιορδίλης.

Βουλιαγμένη-Εθνικός 7-4

Με νικήτρια τη Βουλιαγμένη επί του Εθνικού και σκορ 7-4 ολοκληρώθηκε στο κολυμβητήριο του Λαιμού το ντέρμπι της αγωνιστικής.

Η ομάδα του Κώστα Λούδη, που είχε κορυφαίους τους Βάσιτς και Σολανάκη (πέτυχαν από τρία τέρματα), δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στο +3 (4-1) μέχρι το ημίχρονο και με στιβαρή άμυνα να πάρει το τρίποντο.

Οκτάλεπτα: 2-1, 2-0, 1-1, 2-2.
ΝΟ Βουλιαγμένης (Κώστας Λούδης): Ζερδεβάς, Κοπελιάδης, Τσαταλιός, Βάσιτς 3, Χρυσοσπάθης, Γούβης, Αφρουδάκης, Καπετανάκης, Ποντικέας, Καπότσης 1, Γκιουβέτσης, Σολανάκης 3, Κουρουβάνης Δ., Κουρουβάνης Ν., Καλογερόπουλος.
Εθνικός (Φάνης Κουντουδιός): Τζωρτζάτος, Τζώρτζης, Θαλασσινός, Κόχειλας Ν. Χονδροκούκης, Παπαγεωργίου, Παπαδόγκωνας 3, Καρούντζος 1, Φώσκολος, Μπεριστιάνος, Ξυλούρης, Σκληρός, Πιτούλης, Πρωτοψάλτης, Μπραϊμης.

ΝΟ Χανίων-Απόλλων Σμύρνης 10-7

Σπουδαία νίκη με 10-7 επί του Απόλλωνα Σμύρνης πήρε ο ΝΟ Χανίων.

Οι Κρητικοί ήταν σαρωτικοί στο πρώτο ημίχρονο και εξασφάλισαν διαφορά που τους οδήγησε στη νίκη, αφού η αντεπίθεση της «Ελαφράς ταξιαρχίας» στο δεύτερο μισό του ματς δεν ολοκληρώθηκε.

Πρώτος σκόρερ του ματς ήταν ο Αγιωργούσης με τέσσερα τέρματα, ενώ ο Μπαριωτάκης τον ακολούθησε με τρία.

Οκτάλεπτα: 3-1, 5-2, 0-2, 2-2.
ΝΟ Χανίων (Ηλίας Μαχαίρας): Λεβεντάκης, Φλώρος, Ανδ., Πολύζος, Παπαδόπουλος, Αγιωργούσης 4, Χάλαρης, Βουλγαράκης, Χαριτάκης 1, Μπαριωτάκης 3, Κατσουλάκης 2, Μαργακουδάκης, Μαζοκοπάκης, Πολογεώργης, Παπαμανωλιουδάκης, Αποστολάκης.
Απόλλων Σμύρνης (Γιάννης Κατρουτζανάκης): Γρηγοριάδης, Μαυρωτάς Λ., Γιαννουρής, Φωκάς 1, Μοσκόφ 1, Καλιοράκης, Παπαδόπουλος Γ. 2, Λέκιτς 1, Παπάκος, Δερμιτζάκης Δ. 2, Δερμιτζάκης Χρ., Καστανάκης, Μιχαλόπουλος.

ΝΟ ΧΙΟΥ - ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 8-7

Νίκη που τον κράτησε μόνο στην τρίτη θέση της βαθμολογίας πήρε ο εντυπωσιακός ΝΟ Χίου με 8-7 επί του ΑΝΟ Γλυφάδας.

Σε ένα ματς που εξελίχθηκε θρίλερ, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 7-7 προς το τέλος του τέταρτου οκταλέπτου, με τον Μιμίδη να πετυχαίνει το γκολ της νίκης για τους Χιώτες στα 2.39 πριν τη λήξη.

Οκτάλπετα: 2-1, 2-2, 1-2, 3-2.
ΝΟ Χίου (Μιχάλης Λαζαρίδης): Καραμπέτσος, Μιμίδης 2, Ρουστάμοφ 2, Τεσάνοβιτς, Καλαργυρός 1, Καρακάσης 1, Κανδιόγλου, Πανταζόπουλος, Παπούκας 2, Μαρουλάς, Καλογεράκος, Πέττας, Αϊβαλιώτης, Γδύσης, Καζάζης.
ΑΝΟ Γλυφάδας (Δημήτρης Μάζης): Γαβαλάς Θ., Τζελάτης, Παπανικολάου, Αλεξίου, Παπασηφάκης 1, Παπαναστασίου 2, Γιαννόπουλος 2, Ρομπόπουλος, Χατζηγούλας 2, Αλβέρτης, Φωτόπουλος, Σκουμπάκης, Σαλτερής.