Χάντμπολ

Κατάθεση ψυχής και τελικός για ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ νίκησε 28-27 τον Διομήδη στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος Ανδρών που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό της Νέας Ιωνίας

Για 6η φορά στην ιστορία της και 5η συνεχόμενη η ΑΕΚ προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος Ανδρών, όπου και θα διεκδικήσει το 4ο τρόπαιο της. H «Ένωση» ανέτρεψε τα προγνωστικά και νίκησε 28-27 τον Διομήδη Άργους στο κλειστό της Νέας Ιωνίας και στον 33ο τελικό θα συναντήσει τον ΠΑΟΚ.

Η ΑΕΚ που ταλαιπωρείται από οικονομικό και γηπεδικό πρόβλημα έκανε μία προπόνηση μέσα στην εβδομάδα και συνολικά 10 τον τελευταίο ενάμιση μήνα! Το γκολ της νίκης για την ομάδα της ΑΕΚ πέτυχε ο αρχηγός Χριστόφορος Μπακαούκας στο 59:48 της αναμέτρησης με πέναλτι και ενώ η ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη έκανε την ανατροπή στα τελευταία 9 λεπτά, αφού στο 51’ βρέθηκε να χάνει 23-25.

Η ΑΕΚ έσπασε το αήττητο του Διομήδη σε εγχώριες διοργανώσεις και τον υποχρέωσε στην πρώτη του φετινή ήττα μετά από 21 ματς (19 πρωτάθλημα και 2 κύπελλο).

Στον τελικό η ΑΕΚ θα «μονομαχήσει» με τον ΠΑΟΚ όπως συνέβη το 2012 και το 2013 με τις δύο ομάδες να έχουν από έναν τίτλο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Διομήδη να έχει το προβάδισμα (3-6, 9-11, 11-13) και την ΑΕΚ να μειώνει λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου και μάλιστα να καταφέρνει όχι απλά να ισοφαρίσει (14-14) στο 27’, αλλά να περνάει μπροστά στο ημίχρονο και 16-14 με γκολ- φάουλ του Νικολαϊδη σε νεκρό χρόνο!

Στο δεύτερο ημίχρονο η «Ένωση» ο Διομήδης ισοφάρισε (17-17) και κατόρθωσε να ξαναπάρει το προβάδισμα (19-20, 21-23 με τον πολύ καλό Μαστορογιάννη. Με τέρμα του έμπειρου πλέι μέικερ ο Διομήδης προηγήθηκε 23-25 στο 51’, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να κάνει την ανατροπή και να φτάσει στην νίκη. Ο Διομήδης είχε την ευκαιρία του στο 26-26 (56’) όταν η ΑΕΚ έμεινε με παίκτη λιγότερη (δίλεπτη Τσαούση), αλλά ο Σιμιτσής από θέση εξτρέμ ήταν άτυχος με την μπάλα να χτυπάει και στα δύο δοκάρια. Ο Παπαδόπουλος στην συνέχεια έκανε το 27-26 στο 58:20, ο Μαστορογιάννης ισοφάρισε 27-27 στο 58:40 και μετά το λάθος του Κυπραίου στον αιφνιδιασμό η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι με τον Μπακαούκα να ευστοχεί για το τελικό σκορ.

«ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ»

Ο τεχνικός της ΑΕΚ, Γιάννης Αρβανίτης φανερά συγκινημένος είπε «Υποκλίνομαι σε αυτούς τους μάγκες. Δεν ξέρω πως τα καταφέρνουν. Ήταν μία μεγάλη έκπληξη. Σήμερα, αυτά τα παιδιά έκαναν πραγματικά κατάθεση ψυχής και αξίζουν την προσοχή όλων». Από την πλευρά του ο προπονητής του Διομήδη, Δημήτρης Δημητρούλιας σημείωσε: «Δεν ήταν έκπληξη, περιμέναμε μία δυνατή ΑΕΚ. Είναι μία πικρή ήττα. Θα έπρεπε να είχα προετοιμάσει καλύτερα την ομάδα μου. Είμαστε πολύ πιο άπειροι σε σχέση με πέρυσι».

ΑΕΚ- ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 28-27

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 4-7, 7-8, 10-11, 12-13, 16-14 (ημχ.), 17-16, 19-19, 20-20, 22-23, 24-25, 28-27

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης):
Φίλιππας, Μπακαούκας 8, Γεωργιάδης 7, Δημοσθένους 1, Νικολαϊδης 5, Κολιούλης, Μπαλάς 1, Τσαούσης 2, Κατσίκης 2, Παπαδόπουλος, Ξηρός, Πλέχ, Παπαδόπουλος 2, Χατζηκωνσταντίνου, Τσιλιμπάρης.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κυπραίος 3, Μεγαλοοικονόμου 2, Κρεμαστιώτης, Πασσιάς 3, Σιαματάς, Μούγιτς, Νούγκοβιτς 3, Ντάσεβιτς, Σαμαράς 4, Σπέντζος, Ανανιάδης, Χαντέλης, Λοίζος, Μαστορογιάννης 9, Σιμιτσής 3, Νικολίτσας.

Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, Κόκκινη: 59:45 Μεγαλοοικονόμου (για επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο), δίλεπτα: 9-7, πέναλτι: 5/6-4/6.