Πόλο

«Καθάρισε» άνετα τη Σπαντάου ο Ολυμπιακός και πλησιάζει στην πρόκριση

Έχοντας τον έλεγχο από το δεύτερο οκτάλεπτο και μετά, ο Ολυμπιακός «καθάρισε» 11-3 τη Σπαντάου στη Γερμανία για τη 12η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ πόλο ανδρών και έκανε βήμα πρόκρισης στο φάιναλ 8.

Ο Ολυμπιακός νίκησε άνετα 11-3 τη Σπαντάου στη Γερμανία για τη 12η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ πόλο ανδρών και έκανε σημαντικό βήμα για την τελική οκτάδα της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, θέλοντας μια νίκη στις δύο επόμενες αγωνιστικές και αφήνοντας στις χαμηλές θέσεις τους γηπεδούχους.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο δεύτερο οκτάλεπτο 2-6 και στο τρίτο 2-9, βάζοντας υποθήκη για την επικράτηση.

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε στην πρώτη περίοδο και ισοφαρίστηκε δύο φορές από τον Σταμ. Το δεύτερο οκτάλεπτο ήταν ένας μονόλογος των παικτών του Θοδωρή Βλάχου, που βρήκε τις λύσεις, πέτυχε τέσσερα γκολ και ολοκλήρωσε 2-6 το ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έφτασε στο 2-9 και στο 2-1 στην αρχή της τέταρτης περιόδου.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Γούνας που σημείωσε τρία τέρματα, ενώ δύο πρόσθεσε ο Γενηδουνιάς.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 2-6, 2-9, 3-11

Σπαντάου: Μπάξα, Σονταντιέ, Γκίλεν, Κόρμπελ, Νεγκρεάν, Γιούγκλινγκ, Στρέλεζκι, Ντέντοβιτς 1, Σταμ 2, Ράιμπελ, Ρέστοβιτς, Πιέσιβατς, Πέτερφαϊ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πάβιτς, Μυλωνάκης, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 1, Κάκαρης 1, Δερβίσης 1, Μπούσλιε 1, Μουρίκης, Γούνας 3, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 1, Ομπράντοβιτς 1, Γαλανόπουλος