Βόλεϊ

«Καθάρισε» την ΑΕΚ και διατήρησε το αήττητο ο Ολυμπιακός

Πιο εύκολα από ότι αναμενόταν, ο Ολυμπιακός νίκησε την ΑΕΚ 3-0 σετ στου Ρέντη στο ντέρμπι της πρεμιέρας της Volley League και διατήρησε το απόλυτο, αφήνοντας την «Ένωση» στην προτελευταία θέση.

Ο Ολυμπιακός νίκησε άνετα την ΑΕΚ 3-0 σετ στου Ρέντη στο ντέρμπι της εξ αναβολής πρεμιέρας της Volley League και διατήρησε το αήττητο και το απόλυτο στην κορυφή της βαθμολογίας, αφήνοντας τους «κιτρινόμαυρους» στις χαμηλές θέσεις.

Για τον Ολυμπιακό, μεγάλο ματς έκανε ο Φράγκος που σημείωσε 15 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Σμιτ με 12. Για την «Ένωση», ξεχώρισε επιθετικά ο Τζιουμάκας με 16 πόντους.

Η ΑΕΚ έδειξε και σε αυτό το ματς καλά στοιχεία, αλλά δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-3 με μπλοκ του Μπέμε στο τρίτο σετ. Η ΑΕΚ ισοφάρισε και με άσο του Χαραλαμπίδη προηγήθηκε 6-7. Ο Ολυμπιακός έκανε και πάλι την «ανατροπή» και με τους Πετρέα και Ράουβερντινκ βρήκε τις λύσεις, πήρε το προβάδισμα και έφτασε στη νίκη.

Τα σετ: 25-23, 25-21, 25-22

Διακύμανση:
1ο σετ: 7-8, 16-15, 19-21, 25-23
2ο σετ: 6-8, 15-16, 21-20, 25-21
3ο σετ: 7-8, 16-15, 21-18, 25-22

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 40 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 4 άσσους, 40 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Μπέμε 9 (5/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ανδρεάδης 1 (1/2 επ.), Φράγκος 17 (14/22 επ., 3 μπλοκ, 33% υπ. - 33% άριστες), Σμιτ 12 (9/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1 μπλοκ), Ραούβερντινκ 5 (5/15 επ., 60% υπ. - 30% άριστες) / Στεφάνου (λ, 13% υπ. - 7% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Πετρέας 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ)

ΑΕΚ (Νεόφυτος): Χαραλαμπίδης 12 (6/10 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Λιόκα 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Στοΐλοβιτς 5 (5/14 επ., 64% υπ. - 44% άριστες), Κανέλλος 8 (6/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 15 (14/32 επ., 1 άσσος), Μότα 7 (7/15 επ., 47% υπ. - 35% άριστες) / Γκαράς (λ, 56% υπ. - 50% άριστες), Κουλοχέρης, Παπαδόπουλος, Λάππας

Ο Φερνάντο Μουνιόθ δήλωσε πως: «Ίσως ήταν το καλύτερο φετινό ματς μέχρι στιγμής, με εξαίρεση το πρώτο σετ, όπου ξεκινήσαμε λίγο νωθρά. Τακτικά, ελέγξαμε το ματς και βήμα βήμα "ανεβάσαμε" την απόδοσή μας. Σε γενικές γραμμές, είμαι ικανοποιημένος. Το αποτέλεσμα είναι θετικό, παίξαμε καλά στην έδρα μας και, παιχνίδι με παιχνίδι, η ομάδα βελτιώνεται. Σίγουρα, θέλουμε να ανεβάσουμε το επίπεδό μας και να βρούμε τον καλύτερο δυνατό ρυθμό στους επόμενους αγώνες».

Ο Έμι Τερβαπόρτι είπε πως: «Νομίζω ότι, μέρα με τη μέρα και παιχνίδι με παιχνίδι, παίζουμε καλύτερα. Θέλουμε λίγο χρόνο ακόμα για να αποδώσουν τα συστήματά μας όπως τα δουλεύουμε στις προπονήσεις. Μια νίκη με 3-0 είναι κάτι πολύ καλό για εμάς στο δεύτερο εντός έδρας παιχνίδι.

Τώρα, έχουμε μπροστά μας ένα πρόγραμμα με συνεχείς αγώνες μέχρι τη διακοπή των Χριστουγέννων και στόχος μας είναι να φτάσουμε εκεί με νίκες και καλές εμφανίσεις».

Ο Νίκος Νεόφυτος είπε πως: «Αδικήσαμε τους εαυτούς μας και στα τρία σετ και συνολικά από το αποτέλεσμα. Στα κατάλληλα σημεία που έπρεπε να κρατήσουμε την ψυχραιμία μας δεν είμαστε αποτελεσματικοί. Χάσαμε μία μεγάλη ευκαιρία να πάρουμε την πρώτη μας νίκη επί του Ολυμπιακού. Είχαμε δουλέψει πολύ σε αυτόν τον τομέα, αλλά δυστυχώς όταν "οικοδομούσαμε" τις διαφορές μέσα στο σετ δεν τις αξιοποιούσαμε.

Σίγουρα, μπορούμε να παίξουμε πολύ καλύτερα. Πρέπει να πιστέψουμε πως μπορούμε να νικήσουμε όλες τις ομάδες. Η εικόνα της ομάδας μου ήταν καλή. Δεν καθίσαμε. Προβληματίσαμε τον Ολυμπιακό, παλέψαμε, αλλά μας έλειπε η ψυχραιμία, η αποφασιστικότητα και ίσως και η αυτοπεποίθηση που χρειάζεται μετά τον 20ό πόντο κάθε σετ».