Βόλεϊ

«Καθάρισε» την Κομοτηνή και ανέβηκε τέταρτος ο Παμβοχαϊκός

Με άνεση νίκησε 3-0 σετ την Κομοτηνή ο Παμβοχαϊκός στο Βραχάτι για την 20ή αγωνιστική της Volley League και ανέβηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, ξεπερνώντας τον Φοίνικα Σύρου.

Ο Παμβοχαϊκός νίκησε με άνεση την ουραγό Κομοτηνή 3-0 σετ στο Βραχάτι για την 20ή αγωνιστική της Volley League και ανέβηκε τέταρτος με +2 από τον πέμπτο Φοίνικα Σύρου, αποκτώντας το σαφές προβάδισμα για την τετράδα στη λήξη της κανονικής περιόδου.

Λίμπερο του Παμβοχαϊκού ήταν ο Κωτσάκης και πρώτος σκόρερ ο Ολιβέιρα. Η Κομοτηνή πάλεψε το δεύτερο και το τρίτο σετ, αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάτι θετικό και έτσι έχει στραμμένο το ενδιαφέρον της στα πλέι άουτ.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-5, 16-8, 21-12, 25-16
2ο σετ: 8-6, 16-12, 21-20, 25-23
3ο σετ: 8-7, 16-15, 21-19, 25-22

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν: 3 άσσοι, 41 επιθέσεις, 22 λάθη αντιπάλων και της ΑΕ Κομοτηνής προήλθαν: 2 άσσοι, 42 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 15 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-16, 25-23, 25-22 σε 69΄.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Κώστας Δεληκώστας): Δημητριάδης, Ολιβέιρα 18 (16/27, 2 μπλοκ, 56%υπ., 33%αρ.), Γκλαντστόουν 9 (4/7επ., 2 μπλοκ, 3 άσσους), Τσέλιος 2 (2 μπλοκ), Αμπράο 13 (13/21επ., 47%υπ., 33%αρ.), Γουάλαφ 8 (6/13, 2 μπλοκ) / Κωτσάκης (λ. - 50%υπ., 25%αρ.), Δημητούλης, Συναδινός, Τουρνάκης 3 (2/3επ., 1 μπλοκ)

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Ηλίας Κρεούζης): Κ.Δαλακούρας 8 (6/13επ., 2 άσσοι), Γκόνας 3 (3/5), Μαρούλης, Φερέλ 7 (6/13, 1 μπλοκ), Σεβτσόβ 14 (14/27επ.), Αν.Δαλακούρας 11 (10/20επ., 1 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ. - 25%υπ., 25%αρ.), Μπανιώτης, Καραβατζής, Ανδρεάδης 3 (3/11)

Ο Κώστας Δεληκώστας δήλωσε πως: «Κάναμε ότι έπρεπε για να πάρουμε αυτό που έπρεπε. Ο προσανατολισμός μας είναι στραμμένος στα πλέι οφ. Η ομάδα πήγε καλά, έπαιξε σωστά σε πολλούς τομείς και δεν χάσαμε τον έλεγχο του αγώνα, ειδικά στο δεύτερο και στο τρίτο σετ που η Κομοτηνή είχε βρει ρυθμό».

Ο Ηλίας Κρεούζης είπε πως: «Τηρουμένων των αναλογιών, είχαμε θετική παρουσία, παρότι πιστεύω πως ένα σετ θα μας έδινε την ευκαιρία να μείνουμε στον αγώνα και να διεκδικήσουμε κάτι περισσότερο. Το μυαλό μας είναι στα πλέι άουτ, όπου όλα δείχνουν πως θα αναμετρηθούμε με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης για την παραμονή».