Βόλεϊ

«Καθάρισε» τον Παναθηναϊκό ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε τον Παναθηναϊκό 3-1 σετ για τη 12η αγωνιστική της Volley League και ανέβηκε βαθμολογικά.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε τον προβληματικό φέτος Παναθηναϊκό 3-1 σετ στο «Μιχάλης Γραμματικόπουλος» της ακριτικής πόλης και βρέθηκε μακριά από τις επικίνδυνες θέσεις και τους «πράσινους», που εξακολουθούν να βρίσκονται σταθερά μεταξύ της δέκατης και της 11ης θέσης του πίνακα.

O Εθνικός είχε υπεροχή σε σερβίς και μπλοκ, ενώ και στην επίθεση έκαναν τη διαφορά ο Παγιάν με τον Βελίτσκοβιτς. Ο Παναθηναϊκός υστέρησε στην υποδοχή, το σερβίς του δεν ενόχλησε την υποδοχή του Εθνικού και η επίθεσή του, με εξαίρεση το δεύτερο σετ, κυμάνθηκε κάτω από το 40%.

Διακύμανση:
1ο σετ: 7-8, 16-11, 21-16, 25-18
2ο σετ: 3-8, 10-16, 19-21, 22-25
3ο σετ: 8-5, 16-14, 21-17, 25-20
4ο σετ: 8-4, 16-8, 21-9, 25-12

*Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 6 άσσους, 51 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 53 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-18, 22-25, 25-20, 25-12 σε 100'

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Παγιάν 22 (20/37 επ., 2 μπλοκ), Χατζόπουλος 8 (5/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χαριτωνίδης 2 (2 μπλοκ), Βελίτσκοβιτς 21 (16/26 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 36% υπ. - 14% άριστες), Χριστόφας 9 (4/7 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 7 (6/12 επ., 1 μπλοκ, 81% υπ. - 50% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 74% υπ. - 32% άριστες), Χαραλαμπίδης, Καβαρατζής

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Σιλμπερνάγκελ 10 (8/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Δρογκάρης 3 (3/5 επ.), Μπέλος 14 (12/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 5 (4/14 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. - 38% άριστες), Πανταλέων 9 (8/13 επ., 1 μπλοκ), Μπολζάνι 17 (17/36 επ., 53% υπ. - 39% άριστες), Γκούζντα (λ, 78% υπ. - 67% άριστες), Κουμιώτης, Ένσινγκ 1 (1/1 επ., 25% υπ. - 25% άριστες)

Ο Σάκης Μουστακίδης είπε πως: «Ηταν ένας πολύ δύσκολος αγώνας, αλλά πήραμε αυτό που θέλαμε. Εχουμε περιθώρια βελτίωσης και αυτό είναι το πιο σημαντικό. Αυτό που θέλω να αλλάξουμε είναι η διάθεσή μας μέσα στο γήπεδο. Δεν μπορούμε να παίζουμε χωρίς νεύρο και να μην πανηγυρίζουμε κάθε πόντο.

Θέλω να βγάζουμε ένταση και πάθος. Μόνο από αυτό το στοιχείο, θα ανεβάσουμε πάνω την απόδοσή μας 20%. Κρατάμε τους τρεις βαθμούς. Κερδίσαμε μία μάχη, αλλά συνεχίζουμε τη μάχη για την παραμονή».

Ο Κόνραντ Γκούζντα είπε πως: «Για άλλη μία φορά, είχαμε προβλήματα στο να τελειώσουμε τις κρίσιμες φάσεις στα τελειώματα των σετ, ώστε να πάρουμε βαθμό ή βαθμούς. Δυστυχώς, στο τρίτο σετ σκύψαμε το κεφάλι και αυτό ήταν πολύ άσχημο. Δεν είναι τόσο μακριά ο Εθνικός όσο φαίνεται στο σκορ. Είναι μονόδρομος η νίκη στον αγώνα με τη Νίκη Αιγινίου στην έδρα μας».