Βόλεϊ

«Καθάρισε» τον Παναθηναϊκό ο ΠΑΟΚ και ανέβηκε τετράδα

Σαφώς ανώτερος, ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-0 σετ τον Παναθηναϊκό στη Μίκρα στο μεγάλο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής της Volley League γυναικών και ανέβηκε στην τετράδα και στο -3 από τις «πράσινες».

Ο ΠΑΟΚ με κορυφαίες της Χαντάβα και Ερτσεν νίκησε άνετα 3-0 σετ τον Παναθηναϊκό στη Μίκρα στο μεγάλο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής της Volley league γυναικών και ανέβηκε στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας και το -3 από τις τρίτες «πράσινες».

Ο «Δικέφαλος» πήρε άνετα το πρώτο σετ, με σχετική δυσκολία το δεύτερο και στο τρίτο, αν και έχανε με 13-19, έκανε την ανατροπή και έφτασε στους τρεις βαθμούς.

Οι «ασπρόμαυρες» μπήκαν καλύτερα και με το καλό σερβίς προηγήθηκαν με 1-0 σετ.

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 20-18, όμως με σέρβερ τη Χαντάβα ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά με 23-20, για να τελειώσει το σετ με επίθεση η Κατσορόφκσα για το 25-23.

Στο τρίτο σετ, οι «πράσινες» προηγήθηκαν με 15-10, όμως οι γηπεδούχες ισοφάρισαν σε 20-20 με μπλοκ της Έρτσεν στην Οικονομίδου. Ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά με 23-22 μετά από υπέρβαση της Καλαντάτζε, με τη Χαντάβα να τελειώνει το ματς, πετυχαίνοντας τον 18ο πόντο της.

Διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχε και η Έρτσεν (15π.), ενώ από τον Παναθηναϊκό η Πότοκαρ σταμάτησε στους 15.

Τα σετ: 25-12, 25-23, 25-23

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 41 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 34 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Μάσεκ): Αλμπουκέρκι 3 (3/6 επ.), Πολυνοπούλου 6 (4/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καραφουλίδου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαντάβα 18 (14/34 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 33% υπ. - 29% άριστες), Έρτσεν 15 (12/34 επ., 3 μπλοκ), Κατσορόφσκα 8 (7/17 επ., 1 άσσος, 67% υπ. - 67% άριστες) / Μυρίδου (λ, 38% υπ. - 25% άριστες), Ξανθοπούλου (λ, 62% υπ. - 46% άριστες), Κιόση, Ηλιοπούλου 1 (1 μπλοκ), Κλέπκου 1 (1/3 επ., 50% υπ. - 50% άριστες)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καμπερίδης): Βεργίδου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Κοσμά 8 (6/25 επ., 2 άσσοι, 33% υπ. - 17% άριστες), Καλαντάτζε 4 (4/8 επ.), Οικονομίδου 6 (6/22 επ.), Πότοκαρ 15 (15/37 επ., 40% υπ. - 25% άριστες), Κελεσίδη 4 (3/5 επ., 1 άσσος) / Ρόγκα (λ, 76% υπ. - 53% άριστες), Κωνσταντέλου 2 (2 μπλοκ), Φακοπουλίδου 1 (1 άσσος)