Πρεμιέρα με ντέρμπι αιωνίων προέκυψε από τη σημερινή (11/9) κλήρωση για το πρωτάθλημα της Α1 Πόλο ανδρών. Η αναμέτρηση Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός θα πραγματοποιηθεί στις 5/10 στο κολυμβητήριο στο Γουδί, όπου θα είναι η έδρα του τριφυλλιού, που επιστρέφει στη μεγάλη κατηγορία.


Αναλυτικά, το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής της Α1 πόλο ανδρών:

1η Αγωνιστική (5/10)
ΝΟ Βουλιαγμένης - Υδραϊκός

Εθνικός - Απόλλων Σμύρνης

Πανιώνιος - ΑΟ Παλαιού Φαλήρου

ΑΝΟ Γλυφάδας - ΠΑΟΚ

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός

ΝΟ Χίου - ΝΟ Χανίων

2η Αγωνιστική – 13η Αγωνιστική (12/10 – 7/2)
ΝΟ Βουλιαγμένης – Εθνικός

Υδραϊκός – ΝΟ Χανίων

Ολυμπιακός – ΝΟ Χίου

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός

ΑΟ Παλαιού Φαλήρου – ΑΝΟ Γλυφάδας

Απόλλων Σμύρνης – Πανιώνιος

3η Αγωνιστική – 14η Αγωνιστική (19/10 – 15/2)
ΝΟ Χίου – ΠΑΟΚ

ΝΟ Χανίων – Ολυμπιακός

Εθνικός – Υδραϊκός

Πανιώνιος – ΝΟ Βουλιαγμένης

ΑΝΟ Γλυφάδας – Απόλλων Σμύρνης

Παναθηναϊκός – ΑΟ Παλαιού Φαλήρου

4η Αγωνιστική – 15η Αγωνιστική (23/10 – 19/2)
Απόλλων Σμύρνης – Παναθηναϊκός

ΝΟ Βουλιαγμένης – ΑΝΟ Γλυφάδας

Εθνικός – Πανιώνιος

Υδραϊκός – Ολυμπιακός

ΠΑΟΚ – ΝΟ Χανίων

ΑΟ Παλαιού Φαλήρου – ΝΟ Χίου

5η Αγωνιστική – 16η Αγωνιστική (26/10 – 22/2)
ΝΟ Χίου – Απόλλων Σμύρνης

ΝΟ Χανίων – ΑΟ Παλαιόυ Φαλήρου

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ

Πανιώνιος – Υδραϊκός

ΑΝΟ Γλυφάδας – Εθνικός

Παναθηναϊκός – ΝΟ Βουλιαγμένης

6η Αγωνιστική – 17η Αγωνιστική (2/11 – 26/2)
Απόλλων Σμύρνης – ΝΟ Χανίων

ΝΟ Βουλιαγμένης – ΝΟ Χίου

Εθνικός – Παναθηναϊκός

Πανιώνιος – ΑΝΟ Γλυφάδας

Υδραϊκός – ΠΑΟΚ

ΑΟ Παλαιού Φαλήρου – Ολυμπιακός

7η Αγωνιστική – 18η Αγωνιστική (9/11 – 11/3)
Παναθηναϊκός – Πανιώνιος

ΝΟ Χίου – Εθνικός

ΝΟ Χανίων – ΝΟ Βουλιαγμένης

Ολυμπιακός – Απόλλων Σμύρνης

ΠΑΟΚ – ΑΟ Παλαιόυ Φαλήρου

ΑΝΟ Γλυφάδας – Υδραϊκός

8η Αγωνιστική – 19η Αγωνιστική (16/11 – 1/4)
Υδραϊκός – ΑΟ Παλαιού Φαλήρου

Απόλλων Σμύρνης – ΠΑΟΚ

ΝΟ Βουλιαγμένης – Ολυμπιακός

Εθνικός – ΝΟ Χανίων

Πανιώνιος – ΝΟ Χίου

ΑΝΟ Γλυφάδας – Παναθηναϊκός

9η Αγωνιστική – 20η Αγωνιστική (23/11 – 4/4)
ΑΟ Παλαιόυ Φαλήρου – Απόλλων Σμύρνης

Παναθηναϊκός – Υδραϊκός

ΝΟ Χίου – ΑΝΟ Γλυφάδας

ΝΟ Χανίων – Πανιώνιος

Ολυμπιακός – Εθνικός

ΠΑΟΚ – ΝΟ Βουλιαγμένης

10 Αγωνιστική – 21η Αγωνιστική (27/11 – 8/4)
ΑΝΟ Γλυφάδας – ΝΟ Χανίων

Παναθηναϊκός – ΝΟ Χίου

Υδραϊκός – Απόλλων Σμύρνης

ΝΟ Βουλιαγμένης – ΑΟ Παλαιού Φαλήρου

Εθνικός – ΠΑΟΚ

Πανιώνιος – Ολυμπιακός

11η Αγωνιστική – 22η Αγωνιστική (30/11 – 11/4)
ΠΑΟΚ – Πανιώνιος

ΑΟ Παλαιού Φαλήρου – Εθνικός

Απόλλων Σμύρνης – ΝΟ Βουλιαγμένης

ΝΟ Χίου – Υδραϊκός

ΝΟ Χανίων – Παναθηναϊκός

Ολυμπιακός – ΑΝΟ Γλυφάδας

Τα πλέι οφ θα αρχίσουν στις 22/4 (Α’ Φάση), τα ημιτελικά στις 2/5 και οι τελικοί στις 12/5. Αν προκύψουν πέντε παιχνίδια, τότε το πρωτάθλημα θα ολοκληρωθεί στις 24/5.

Μετά το πέρας των 22 αγωνιστικών της κανονικής περιόδου, οι έξι πρώτες ομάδες θα αγωνιστούν στα πλέι οφ, ενώ οι τέσσερις τελευταίες στα πλέι άουτ.

Οι ημερομηνίες του Κυπέλλου Ανδρών: 6/11 2019(Α’ Φάση), 29/1 2020 (Β’ Φάση) και 28-29/2 2020 το Final-4.


Αναλυτικά, το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής της Α1 πόλο γυναικών:

1η Αγωνιστική (28/9)

Α' Όμιλος
ΑΝΟ Γλυφάδας - Εθνικός

ΝΟ Ρεθύμνου - Ολυμπιακός

Ρεπό: ΝΟ Βουλιαγμένης

Β' Όμιλος
ΝΕ Πατρών - ΝΟ Λάρισας

Πανιώνιος - Νηρέας Χαλανδρίου

2η Αγωνιστική / 7η Αγωνιστική (5/10 / 9/11)
Ολυμπιακός – ΑΝΟ Γλυφάδας

ΝΟ Βουλιαγμένης – ΝΟ Ρεθύμνου

Ρεπό: Εθνικός

3η Αγωνιστική / 8η Αγωνιστική (12/10 / 16/11)
Εθνικός – Ολυμπιακός

ΑΝΟ Γλυφάδας – ΝΟ Βουλιαγμένης

Ρεπό: ΝΟ Ρεθύμνου

4η Αγωνιστική / 9η Αγωνιστική (19/10 / 23/11)
ΝΟ Βουλιαγμένης – Εθνικός

ΝΟ Ρεθύμνου – ΑΝΟ Γλυφάδας

Ρεπό: Ολυμπιακός

5η Αγωνιστική / 10η Αγωνιστική (26/10 / 7/12)
Ολυμπιακός – ΝΟ Βουλιαγμένης

Εθνικός – ΝΟ Ρεθύμνου

Ρεπό: ΑΝΟ Γλυφάδας

Β’ ΟΜΙΛΟΣ
1η Αγωνιστική / 4η Αγωνιστική (28/9 / 30/10)
ΝΕ Πατρών – ΝΟ Λάρισας

Πανιώνιος – Νηρέας Χαλανδρίου

2η Αγωνιστική / 5η Αγωνιστική (12/10 / 16/11)
Νηρέας Χαλανδρίου – ΝΕ Πατρών

ΝΟ Λάρισας – Πανιώνιος

3η Αγωνιστική / 6η Αγωνιστική (26/10 / 7/12)
Πανιώνιος – ΝΕ Πατρών

ΝΟ Λάρισας – Νηρέας Χαλανδρίου


Στη δεύτερη φάση, οι ομάδες που θα τερματίσουν στις θέσεις 3-5 του Α’ Ομίλου και 1-2 του Β’ Ομίλου (σύνολο πέντε ομάδες) θα λάβουν μέρος στον όμιλο για την πρόκριση στα πλέι οφ.

Το Κύπελλο Γυναικών:
Η Α’ Φάση του Κυπέλλου γυναικών, εξάλλου, θα διεξαχθεί στις 6/11 και το Final-4 24-25/4.