Στίβος

Κορυφαίοι της χρονιάς Στεφανίδη, Τεντόγλου

Η Κατερίνα Στεφανίδη και ο Μίλτος Τεντόγλου αναδείχθηκαν κορυφαίοι Έλληνες αθλητές στίβου του 2018 μετά την ολοκλήρωση της σχετικής ψηφοφορίας στο site του ΣΕΓΑΣ και στα social media της ομοσπονδίας.

Η Στεφανίδη αναδείχθηκε το 2018 πρωταθλήτρια Ευρώπης στο επί κοντώ στον ανοιχτό στίβο, ενώ ήταν τρίτη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού και πρώτη στη συνολική βαθμολογία των Diamond League.

Ο Τεντόγλου ήταν «χρυσός» πρωταθλητής Ευρώπης στο μήκος στην ίδια διοργάνωση, στην καλύτερη σεζόν της καριέρας του.

inner

Ο Εμμανουήλ Καραλής απέσπασε τον τίτλο του κορυφαίου έφηβου στη σεζόν χάρη στο παγκόσμιο ρεκόρ Κ20 στο επί κοντώ και την πέμπτη θέση που κατέκτησε στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Μπέρμιγχαμ.

Στις νεάνιδες, τις περισσότερες ψήφους συγκέντρωσε η Μαρία Μαγκούλια.

Η Ελίνα Τζένγκο και ο Γεράσιμος Καλογεράκης είναι οι δύο αθλητές που κέρδισαν τον τίτλο των κορυφαίων νεαρών αθλητών του 2018. Η πρωταθλήτρια του ακοντισμού ήταν νικήτρια στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων με παγκόσμιο ρεκόρ στην κατηγορία της, ενώ αγωνίστηκε και στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στο Γκιόρ.

Ο Καλογεράκης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο αντίστοιχο αγώνισμα των αγοριών με 77.45 και νέο ατομικό ρεκόρ.