Γερμανία

Ξέφυγε η Μπάγερν – Νέο σοκ για την Ντόρτμουντ

Η Μπάγερν νικησε 4-0 την Χόφενχαϊμ και ξέφυγε με επτά βαθμούς στην κορυφή, την ίδια στιγμή που η Ντόρτμουντ ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Πάντερμπορν αν και προηγήθηκε με δύο γκολ.

Από τις πρώτες αγωνιστικές της Μπουντελίγκας αντιληφθήκαμε ότι πρέπει να ξεχάσουμε για… φέτος τις μάχες τους τα τελευταία χρόνια στο πρωτάθλημα.

Έτσι η διαφορετική εικόνα που έχουν Μπάγερν και Ντόρτμουντ φέτος ήρθε να γίνει εντονότερη και σήμερα μετά τις αναμετρήσεις για την 12η αγωνιστική.

Η ομάδα του Μονάχου κατάφερε να πάρει τη νίκη 4-0 επί της Χόφενχαϊμ εύκολα χωρίς να ιδρώσει, την στιγμή που το σύνολο του Γιούργκεν Κλοπ αν και έδειχνε ικανό να πάρει τη νίκη, τελικά ήρθε ισόπαλο 2-2 εκτός έδρας απέναντι στην Πάντερμπορν.

Η Μπάγερν Μονάχου μετά την εύκολη σημερινή της αύξησε τη διαφορά της στους επτά βαθμούς από τη Βόλφσμπουργκ. Αυτή τα βρήκε «σκούρα» απέναντι στη Σάλκε και γνώρισε την ήττα 3-2 μην μπορώντας να αντιδράσει στα τρία γρήγορα γκολ που δέχθηκε στα πρώτα 25 λεπτά του αγώνα.

Εντός έδρας ήττα 3-1 γνώρισε η Γκλάντμπαχ από την Αϊντραχτ με αποτέλεσμα να ισοβαθμεί πια με την Λεβερκούζεν.

inner

Το μεγάλο σοκ της αγωνιστικής ήρθε και πάλι για τη Ντόρτμουντ… Ο Ομπαμεγιάνγκ άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό, ο Ρόις στις καθυστερήσεις του πρώτου 45λέπτου έκανε το 2-0 για την ομάδα του Κλοπ αλλά ακόμη κι έτσι η νίκη δεν ήρθε… Οι γηπεδούχοι απάντησαν με δύο τέρματα (60’ και 81’) με αποτέλεσμα να… βυθίσουν και άλλο την Ντόρτμουντ στον βαθμολογικό πίνακα.