Βόλεϊ

Ξέκανε τον ΠΑΟΚ και κλείδωσε κορυφή ο Ολυμπιακός!

Ο ΠΑΟΚ αντιστάθηκε σθεναρά στο κλειστό του Ρέντη, όμως ο Ολυμπιακός έδειξε τη δύναμή του με 3-1 σετ, διατήρησε το φετινό του αήττητο στη Volleyleague ανδρών μετά και την 16η στροφή και ξέφυγε στο +10.

Έδειξε τη δύναμή του στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ και κλείδωσε, ουσιαστικά, την πρώτη θέση της κανονικής διάρκειας της Volleyleague ο Ολυμπιακός.

Οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν με 3-1 σετ του «δικέφαλου του βορρά» για δεύτερη φορά φέτος, έκαναν το «16Χ16» στο φετινό πρωτάθλημα και ξέφυγαν στο +10 από τον μεγάλο συνδιεκδικητή του τίτλου, έξι αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Μπενίτεθ ήταν ο Οϊβάνεν, με 16 πόντους, ενώ για τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε μακράν ο πρώτος σκόρερ του ματς, Νικολάϊ Ουτσίκοφ με 22.

Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος στο ματς και πήρε γρήγορα προβάδισμα που του έδωσε τα ηνία στα σετ. Με τον Αλεξίεφ να ανεβάζει στροφές από νωρίς και δύναμη στο μπλοκ, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν στο +11 (16-7) και δεν δυσκολεύτηκαν να κάνουν το 1-0 σετ με 25-13.

Η εικόνα του ΠΑΟΚ άλλαξε κατακόρυφα στο δεύτερο σετ, με την εικόνα να είναι πιο ισορροπημένη και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο. Ο Ολυμπιακός και πάλι είχε ελαφρώς τον έλεγχο του σκορ, χωρίς να καταφέρνει όμως να ξεφύγει πέρα από το +2 (16-14). Η αντίδραση του ΠΑΟΚ ήρθε μετά το 22-22, με την επίθεση του Ουσίκοφ να του δίνει τα ηνία (22-23). Ο Ολυμπιακός επανάκτησε τα ηνία με μπλοκ του Μπέμε και λάθος του Κουμεντάκη, όμως με ένα σερί 3-0 ο ΠΑΟκ ισοφάρισε σε 1-1.

Ο Ολυμπιακός έδειξε να συνέρχεται μετά την απώλεια του σετ και ανέκτησε τον έλεγχο. Γρήγορα προηγήθηκε στο +5 (9-4) και δεν έδωσε… δικαιώματα στη συνέχεια, διατηρώντας προβάδισμα 2-3 πόντων για τη μεγαλύτερη διάρκεια και κάνοντας το 2-1 στα σετ με 25-20.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε ξανά στο παιχνίδι στο τρίτο σετ, πιέζοντας μέχρι το 17-16, όμως ένα σερί 4-0 του Ολυμπιακού τον ανέβασε στο 21-16, ανοίγοντας το δρόμο για το 3-1 σετ με 25-18.