Χάντμπολ

«Ξύπνησε» στα τελευταία λεπτά και καθάρισε τον Διομήδη η ΑΕΚ

Βρίσκοντας τις λύσεις στα τελευταία λεπτά, η ΑΕΚ νίκησε στο ΟΑΚΑ τον Διομήδη Αργους 30-17 στον πρώτο μεταξύ τους προημιτελικό της Handball Premier και έκανε το 1-0 στη σειρά.

Η ΑΕΚ νίκησε άνετα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης 30-17 τον Διομήδη Άργους στον πρώτο μεταξύ τους προημιτελικό της Handball Premier και προηγείται 1-0 στη σειρά των Πελοποννήσιων, ενόψει της δεύτερης αναμέτρησης στην Αργολίδα στις 30/4, όπου με νίκη οι "κιτρινόμαυροι" προκρίνονται στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη της «Ένωσης» επί των αντιπάλων της στη φετινή σεζόν μετά τις δύο προηγούμενες στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε τον αγώνα «φουριόζα» και προηγήθηκε 8-5 και 12-8. Στο 14’, χτύπησε ο αρχηγός της «Ένωσης», Διονύσης Γεωργιάδης, με τον Στάθη Ζαμπούνη να τον αντικαθιστά. Ο Αργυρός μείωσε στο 13-11 για το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοσή της και με τους Αλβανό, Ζαμπούνη και Μυλωνά, έφτασε στο 20-14, με το τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης να μετατρέπεται σε επιθετικό «πάρτι» για το τελικό +13.

AEK- ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 30-17
Τα πεντάλεπτα: 4-1, 6-3, 8-6, 11-8, 12-10, 13-10 (ημχ.), 16-11, 17-14, 20-14, 21-16, 25-16, 30-17.
ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης 2, Ζαμπούνης 1, Νικολαϊδης 1, Ροζαβόλγκι, Συγγάρης, Μπάλαζ, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 2, Μπάγιος 1, Γιάκομπσεν 3, Παπαδιονυσίου, Δομπρής 7, Μυλωνάς 3, Αργυρού 3, Παλεβίτσιους 2, Βραζάλιτσα 5
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρουλας): Κρεμαστιώτης 1, Τσιγαρίδας 2, Παπαντωνόπουλος, Χαραλαμπίδης, Ρουσσόπουλος 1, Αργυρού 4, Τότος 2, Χαντέλης 4, Λαμπρόπουλος 1, Ζλατάνος, Μπινιάρης, Μιχαλόπουλος, Τσάτσας 3, Μούγιτς
Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης, Δίλεπτα: 1-3, Πέναλτι: 1/1-0/0