Γερμανία

Λεβερκούζεν για φίλημα, Αμβούργο για… κλάματα

Βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ αλλά η Λεβερκούζεν επικράτησε 4-2 της Χέρτα, κάνοντας το 2x2 στο πρωτάθλημα. Την ίδια στιγμή η Πάντεμπορν υποχρέωσε το Αμβούργο στην εντός έδρας ήττα 3-0!

Όσο καλά άρχισε η σεζόν για τη Λεβερκούζεν άλλο τόσο… κακή ήταν η αρχή για το Αμβούργο!

Στη δεύτερη αγωνιστική της Μπουντεσλίγκας η Μπάγερ μπόρεσε να διπλασιάσει τις νίκες (4-2) της απέναντι στην Χέρτα παρά το γεγονός ότι είχε βρεθεί δύο φορές πίσω στο σκορ. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν και στο 74ο λεπτό ο Μπραντ τους έδωσε το προβάδισμα για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Ο Μπελαραμπί στο 86ο λεπτό απλώς διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Την ίδια στιγμή το Αμβούργο εμφάνιζε στον αγωνιστικό χώρο –για δεύτερη αγωνιστική – πολλά προβλήματα. Αυτά τα εκμεταλλεύθηκε η Πάντεμπορν η οποία έφτασε σε μια μεγάλη εκτός έδρας επιτυχία 3-0.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο 29ο λεπτό και κατάφεραν να το διευρύνουν μέχρι το τέλος της αναμέτρησης σκοράροντας άλλες δύο φορές.

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Κολωνία! Επικράτησε 2-0 της Στουτγκάρδης σκοράροντας δύο φορές από το 22ο μέχρι και το 33ο λεπτό.