Βόλεϊ

Με κατάθεση ψυχής πήρε το «θρίλερ» ο Παναθηναϊκός!

Παλικαρίσια νίκη επί του Φοίνικα Σύρου πήρε στο τάι μπρέικ ο Παναθηναϊκός, γυρίζοντας το ματς από 2-1 και επικρατώντας σε ένα δραματικό πέμπτο σετ.

Μεγάλη νίκη επί του Φοίνικα Σύρου πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός σε ένα γεμάτο ματς που ολοκληρώθηκε στο τάι μπρέικ.

Οι «πράσινοι» είχαν σε μεγάλη μέρα τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ που πέτυχε 28 πόντους, ενώ στο τάι μπρέικ «μίλησε» το νέο αίμα, με τους Ανδρεόπουλο και Ράπτη να ξεχωρίζουν.

Έτσι κατάφεραν να λυγίσουν τον μαχητικό Φοίνικα Σύρου και να σκαρφαλώσουν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Οι Συριανοί, από την άλλη είχαν κορυφαίους τους Εβάντρο με 26 πόντους και Ντόκιτς με 25, όμως δεν κατάφεραν να σταματήσουν τους πράσινους από την ανατροπή και τη νίκη.

Η μάχη ήταν στήθος με στήθος από την αρχή με τον Παναθηναϊκό να παίρνει το πρώτο σετ στις λεπτομέρειες, με 25-23. Εβάντρο και Ντόκιτς σήκωσαν στις πλάτες τους τον Φοίνικα, οδηγώντας τον στο 2-1. Συγκεκριμένα, οι δύο παίκτες έτρεξαν ένα επιμέρους σερί 7-1 στο δεύτερο σετ και ανέβασαν τη διαφορά +5 (7-12), ανοίγοντας το δρόμο για την ισοφάριση. Ο Παναθηναϊκός αντεπιτέθηκε στο φινάλε, μειώνοντας στον πόντο (22-23), όμως δεν απέτρεψε το 1-1, που διαμορφώθηκε με επίθεση του Εβάντρο και μπλοκ του Ντόκιτς. Ο Παναθηναϊκός αποσυντονίστηκε στη συνέχεια και έχασε με κάτω τα χέρια το τρίτο σετ (20-25). Από εκείνο το σημείο και μετά, όμως, ξεκίνησε για την ανατροπή.

Στο τέταρτο σετ διατήρησε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια, έχοντας κορυφαίους τους Γιορντάνοφ και Ανδρεόπουλο. Ο Φοίνικας ισοφάρισε στο 16-16 εκμεταλλευόμενος συνεχόμενα λάθη των «πράσινων», οι οποίοι ανέκτησαν τα ηνία με πόντους των Ράπτη, Γιορντάνοφ και δύο κερδισμένα μπλοκ (20-17). Η διαφορά έμεινε μέχρι τέλους με το 2-2 να γίνεται με 24-22.

Το ματς άναψε ξανά στο τάι μπρέικ. Ο Φοίνικας ήταν αυτός που διατήρησε τον έλεγχο του σετ, έχοντας το προβάδισμα μέχρι το 12-13. Από κει και πέρα, ο Παναθηναϊκός μείωσε κατακόρυφα τα λάθη και, πήρε το προβάδισμα και -παρά την μάχη που έδωσαν οι φιλοξενούμενοι- καθάρισε το σετ με 17-15.