Την Τρίτη 3 Δεκεμβρίου και με αφορμή τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Ατόμων με Αναπηρία, η Ελληνική Παραολυμπιακή Επιτροπή και η Εθνική Αθλητική Ομοσπονδία Ατόμων με Αναπηρίες διοργανώνουν στο ξενοδοχείο Divani Caravel (ώρα 19:00, αίθουσα Olympia), την τελετή βράβευσης των διακριθέντων αθλητών, αθλητριών και προπονητών για το 2019.

Παράλληλα, θα τιμηθούν οι χορηγοί της ΕΠΕ και της ΕΑΟΜ-ΑμεΑ, ενώ θα πραγματοποιηθεί και ειδική βράβευση στους πρόσφυγες αθλητές και αθλήτριες του προγράμματος AGITOS.

Η εκδήλωση θα μεταδοθεί ζωντανά και αποκλειστικά από τα κανάλια της NOVA.

Οι αθλητές και οι αθλήτριες που θα τιμηθούν, καθώς και οι διακρίσεις τους μέσα στο 2019, είναι οι εξής:

ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ ΜΙΧΑΛΕΝΤΖΑΚΗΣ
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ 2019
1η θέση στα 100μ. Πεταλούδα Ανδρών S8
1η θέση στα 100μ. Ελεύθερο Ανδρών S8
1η θέση στα 50μ. Ελεύθερο Ανδρών S8
& Παγκόσμιο ρεκόρ 200μ. Ελεύθερο S8 Ανδρών
Προπονητής: Αναστάσιος Καλλιτσάρης

ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΔΗΣ - Director Αικατερίνη Πατρώνη
ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ BOCCIA 2019
1η θέση στο Ατομικό BC3
Προπονητής: Ανδρέας Κεραμίδας

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΞΙΦΑΣΚΙΑΣ με ΑΜΑΞΙΔΙΟ 2019
1η θέση στη Σπάθη Ανδρών Β’ (διοργάνωση Ολλανδίας)
3η θέση στη Σπάθη Ανδρών Β’ (διοργάνωση Η.Α.Ε.)
Προπονητής: Δημήτρης Κάζαγλης

ΒΑΣΙΛΗΣ ΝΤΟΥΝΗΣ
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΞΙΦΑΣΚΙΑΣ με ΑΜΑΞΙΔΙΟ 2019
1η θέση στη Σπάθη Ανδρών Α’ (διοργάνωση Η.Α.Ε.)
Προπονητής: Δημήτρης Κάζαγλης

ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΒΑΓΕΝΑΣ
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΆΡΣΗΣ ΒΑΡΩΝ σε ΠΑΓΚΟ 2019
1η θέση στα -80kg Junior
Προπονητής: Δημήτρης Ιωαννίδης

ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ με ΑΜΑΞΙΔΙΟ
ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ με ΑΜΑΞΙΔΙΟ 2019

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
1η θέση
Αθλητές: Γεώργιος Μακρής, Ιωάννης Χαλδαίος, Χρήστος Μαρτσάκης, Έρι Ράσα, Παναγιώτης Κοντογιάννης, Περικλής Τσαπανίδης, Μανώλης Στυλιανακάκης, Γεώργιος Παπαδόπουλος, Παναγιώτης Φιλίππου, Σταύρος Δίτσης, Ατνάν Χαμαντί.
Εθνικός Προπονητής: Kamuran Ozdemir

ΜΙΧΑΛΗΣ ΣΕΪΤΗΣ
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ 2019
2η θέση στα 200μ. Τ64 Ανδρών
Προπονητής: Γιώργος Παναγιωτόπουλος

ΜΑΝΩΛΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΥΔΑΚΗΣ
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ 2019
2η θέση στο Ακόντιο F54 Ανδρών
Προπονητής: Ιπποκράτης Σκαντζάκης

ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ-ΆΛΚΗΣΤΙΣ ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΥ-ΓΚΙΑΤΗ
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ 2019
2η θέση στα 50μ. Ελεύθερο S4 Γυναικών
Προπονητής: Μιχάλης Νικόπουλος

ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΔΗΣ - Director Αικατερίνη Πατρώνη, ΆΝΝΑ ΝΤΕΝΤΑ - Director Χριστίνα Ντέντα & ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΠΥΡΓΙΩΤΗ- Director Ευτυχία Κυλιακούδη
ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ BOCCIA 2019
2η θέση στα Ζευγάρια BC3
Ομοσπονδιακός Προπονητής: Γιώργος Τζίμας

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΟΥΧΘΗΣ & ΜΑΡΙΟΣ ΧΑΤΖΗΚΥΡΙΑΚΟΣ
ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑΣ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ 2019
2η θέση στο Ομαδικό ΤΤ6
Ομοσπονδιακός Προπονητής: Μιχάλης Κατσικαδέλλης

ΕΜΜΑΝΟΥΕΛΑ ΜΑΣΟΥΡΟΥ
ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΖΟΥΝΤΟ 2019
2η θέση με την ομάδα της IBSA
Ομοσπονδιακός Προπονητής: Σταύρος Στραγάλης

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΠΑΚΟΧΡΗΣΤOΣ
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΡΣΗΣ ΒΑΡΩΝ 2019
2η θέση στα -54kg Ανδρών
& ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΆΡΣΗΣ ΒΑΡΩΝ σε ΠΑΓΚΟ 2019
3η θέση στα -54kg Ανδρών
Προπονητής: Χρήστος Τριφύλλης

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΔΗΜΟΥ
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΡΣΗΣ ΒΑΡΩΝ 2019
2η θέση στα +107kg Ανδρών
& Ευρωπαϊκό ρεκόρ
Προπονήτρια: Χαρίκλεια Κυριακίδου

ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ 2019
3η θέση στη Σφαιροβολία F20 Ανδρών
Προπονητής: Ευστάθιος Χατζηστάθης

ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΩΣΤΑΚΗΣ
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ 2019
3η θέση στα 50μ. Πρόσθιο SΒ3 Ανδρών
Προπονητής: Παναγιώτης Παϊπέτης

ΕΛΕΝΗ ΚΑΛΑΤΖΗ - Πιλότος Αργυρώ Μηλάκη
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑΣ ΔΡΟΜΟΥ 2019
3η θέση στον Δρόμο Αντοχής
Προπονητής: Γιώργος Βαρβεράκης

ΙΩΑΝΝΗΣ ΣΕΒΔΙΚΑΛΗΣ
Παγκόσμιο ρεκόρ Δίσκος F62 Ανδρών
Παγκόσμιο ρεκόρ Σφαίρα F62 Ανδρών
Προπονητής: Νεκτάριος Γιαλλουράκης

ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ ΜΑΛΑΚΟΠΟΥΛΟΣ
Παγκόσμιο ρεκόρ Μήκος T62 Ανδρών
Προπονητής: Δημήτρης Τσιφτσόγλου

ΣΤΥΛΙΑΝΗ ΣΜΑΡΑΓΔΗ
Παγκόσμιο ρεκόρ Τριπλούν Τ46/47 Γυναικών
Προπονητής: Θωμάς Πάντος

ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ
Παγκόσμιο ρεκόρ Δίσκος F32 Ανδρών
Προπονητής: Ιορδάνης Τραπεζανίδης


Ειδικά διαμορφωμένος χώρος έξω από την αίθουσα που θα γίνει η εκδήλωση θα δοθεί στα τηλεοπτικά κανάλια για συνεντεύξεις.