Πόλο

Με το δεξί Γλυφάδα και Εθνικός

Με το δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους για το 2019 ο ΑΝΟ Γλυφάδας, που νίκησε 14-9 τον ΝΟ Ρεθύμνου και ο Εθνικός, που επικράτησε 13-5 του Νηρέα Χαλανδρίου.

Την πρώτη νίκη του στον όμιλο της Β’ φάσης της Α1 πόλο γυναικών πανηγύρισε ο ΑΝΟ Γλυφάδας, που επικράτησε 14-9 του ΝΟ Ρεθύμνου, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

Το σύνολο του Ορέστη Σαλάχα και της Τόνιας Μωραΐτη μπήκε από την αρχή, δυνατά, παίρνοντας το προβάδισμα από το πρώτο οκτάλεπτο (6-3), ενώ στο ημίχρονο το σκορ ήταν 9-5. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο μισό, με την γηπεδούχο ομάδα να φτάνει στην επικράτηση με 14-9.

Σύμφωνα με το φύλλο αγώνα: «Ο αγώνας εκκίνησε με καθυστέρηση 20 λεπτών, λόγω καθυστερημένης προσέλευσης γιατρού».

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ - ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 14-9

Τα οκτάλεπτα: 6-3 , 3-2 , 3-1 , 2-3

ΑΝΟ Γλυφάδας (Τόνια Μωραΐτη): Αρχοντάκη, Καλαργυρού 2, Κολιτσοπούλου 1, Λούδη 1, Μαμόγλου 1, Κόλλια, Αντωνιάδη 1, Γρηγοροπούλου 3, Ακριτίδου, Φραγκιουδάκη 1, Κοντονή 2, Κοντογιάννη 2, Γαλιατσάτου, Καρύτσα

ΝΟ Ρεθύμνου (Κώστας Φιτσανάκης): Ζοφώλη, Μαλλιαρού, Φαρμάκη 1, Γαβαλά 1, Κολτσίδα 1, Στρατιδάκη 2, Παναγιωτάκη 1, Φραγγελάκη, Σολανάκη 3

Χωρίς να συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα, ο Εθνικός Πειραιά επικράτησε 13-5 του Νηρέα Χαλανδρίου. Η ομάδα του Κώστα Βαμβακάρη ήταν ανώτερη από την αρχή του αγώνα, με το ημίχρονο να λήγει 8-2. Η φιλοξενούμενη ομάδα δεν κατάφερε να γίνει απειλητική, με το τελικό σκορ να είναι 13-5. Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Μπενέκου με 4 γκολ.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ - ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 13-5

Τα οκτάλεπτα: 5-1 , 3-1 , 3-1 , 2-2

Εθνικός Πειραιά (Κώστας Βαμβακάρης): Σωτηρέλη, Λούδη, Μπενέκου 4, Τζελέπη 1, Αποστολίδου 1, Μπίσμπα, Χατζηκυριακάκη, Λογοθέτη, Πέττα, ΜακΚι 2, Μπάξτερ 3, Νιαρχάκου 2, Κατσιμπρή, Αναγνώστου, Τζούρκα

Νηρέας Χαλανδρίου (Ευτυχία Καραγιάννη): Στρατάκου, Σαφέτη 1, Μαυρωτά, Κάσσαρη, Τριχά, Ξανθοπούλου 2, Παπαναστασίου, Μπόβαλη, Παναγιώτη, Δούλη 1, Κουτέλη 1, Αγγελίδη, Τορνάρου, Μαντουδιώτη, Λάζαρη