Με άνετη νίκη επί του Εθνικού με 18-9 ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στην τρίτη φάση της Α1 πόλο γυναικών ο Ολυμπιακός.

Οι ερυθρόλευκες αγωνίστηκαν πήραν μέχρι το ημίχρονο διαφορά έξι τερμάτων (9-3) και δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν το τρίποντο.

Πρώτη σκόρερ του ματς ήταν η Μπάξτερ του Εθνικού με πέντε τέρματα, ενώ για τον Ολυμπιακό από τρία πέτυχαν οι Ασημάκη, Μυριοκεφαλιτάκη και Δουρέκα.

Πριν από την έναρξη του παιχνιδιού κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα της Θύρας 7 στην τραγωδία της 8/2/1981.

Τα οκτάλεπτα: 4-1 , 5-2 , 5-4 , 4-2
Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης): Σταματοπούλου, Πλευρίτου Ε. 2, Μπάκλινγκ, Ελευθεριάδου 2, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 3, Πλευρίτου Μ., Γκόφερς 1, Πλευρίτου Β. 1, Τσουκαλά 2, Μυριοκεφαλιτάκη 3, Παπαναστασίου 3, Δουρέκα
Εθνικός Πειραιά (Κώστας Βαμβακάρης): Σωτηρέλη, Λούδη, Λιαπάκη, Τζελέπη 2, Αποστολίδου, Μπίσμπα 1, Χατζηκυριακάκη, Πέττα, ΜακΚι 1, Μπάξτερ 5, Νιαρχάκου, Αναγνώστου, Κατσιμπρή, Τζούρκα.


Χωρίς πρόβλημα και η Βουλιαγμένη νίκησε με 10-5 τον ΑΝΟ Γλυφάδας στο κολυμβητήριο του Λαιμού.

Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου, με κορυφαία την Έλενα Ξενάκη που πέτυχε τέσσερα τέρματα, πήρα από νωρίς το προβάδισμα και έφτασε στη νίκη που την κρατάει τρεις βαθμούς πίσω από τον Ολυμπιακό, στην ειδική βαθμολογία της τρίτης φάσης.

Τα οκτάλεπτα: 1-5 , 1-0 , 2-4 , 1-1
ΑΝΟ Γλυφάδας (Ορέστης Σαλάχας): Αρχοντάκη, Ταχίρι, Κολιτσοπούλου, Λούδη 1, Μαμόγλου 1, Κόλλια, Αντωνιάδη, Γρηγοροπούλου, Ακριτίδου, Κοντονή 1, Κοντογιάννη 2, Γαλιατσάτου, Γροζοπούλου, Καρύτσα
ΝΟ Βουλιαγμένης (Αλεξία Καμμένου): Τζόνσον, Χαραλαμπίδη 1, Χυδηριώτη 1, Ελληνιάδη, Γιαννοπούλου, Ξενάκη 4, Νίνου Ε., Πάτρα, Κώτσια, Διαμαντοπούλου 1, Ράνεϊ 3, Μαστρόκαλου, Νίνου Π., Κοκκινάκη, Κοτσιώνη


Στο σημερινό ματς του δεύτερου ομίλου, το Ρέθυμνο αύξησε τη διαφορά του από τον Νηρέα Χαλανδρίου, επικρατώντας 10-9.

Η ομάδα των βορίων προαστίων διατήρησε τον έλεγχο του ματς μέχρι και το τρίτο οκτάλεπτο, όμως το εξαιρετικό Ρέθυμνο έκανε την αντεπίθεσή του και πήρε τη νίκη.

Τα οκτάλεπτα: 1-1 , 2-3 , 4-4 , 3-1
ΝΟ Ρεθύμνου (Κώστας Φιτσανάκης): Ζοφώλη, Μαλιαρού, Καριπίδου Μ., Κυριακάκη, Φαρμάκη Μ., Γαβαλά 2, Κολτσίδα 1, Στρατηδάκη, Λιμπιτάκη, Φαρμάκη Ε. 5, Φραγκελάκη, Σολανάκη 1, Καριπίδου Β. 1, Συριανόγλου, Καραγιάννη
Νηρέας Χαλανδρίου (Ευτυχία Καραγιάννη): Στρατάκου, Σαφέτη 1, Μαυρωτά 1, Τριχά 1, Ξανθοπούλου, Παπαναστασίου 1, Μπόβαλη, Δούλη 3, Κουτέλη 2, Αγγελίδη, Τορνάρου, Λάζαρη


Συνοπτικά, τα αποτελέσματα της τρίτης φάσης:
Σάββατο 9/2
ΝΟ Ρεθύμνου-Νηρέας Χαλανδρίου 10-9
(1-1, 2-3, 4-4, 3-1)

ΑΝΟ Γλυφάδας-Βουλιαγμένη 5-10
(1-5, 1-0, 2-4, 1-1)

Ολυμπιακός-Εθνικός 18-9
(4-1, 5-2, 5-4, 4-2)

Κυριακή 10/2
ΝΕ Πατρών-ΝΟ Λάρισας (15:00)

Η βαθμολογία του Α’ ομίλου (Θέσεις 1-4):
1. Ολυμπιακός 9
2. Βουλιαγμένη 6
3. Εθνικός 1
4. ΑΝΟ Γλυφάδας 0

Η βαθμολογία του Β’ ομίλου (θέσεις 5-8):
1. ΝΟ Ρεθύμνου 9
2. Νηρέας Χαλανδρίου 3
3. Νε Πατρών 1
4. ΝΟ Λάρισας 0

Επόμενη αγωνιστική (2/3): Ολυμπιακός-ΑΝΟ Γλυφάδας, Εθνικός-Βουλιαγμένη, ΝΕ Πατρών-ΝΟ Ρεθύμνου, ΝΟ Λάρισας-Νηρέας Χαλανδρίου.

Αποδοχή Cookies
Το site sport-fm.gr χρησιμοποιεί cookies. Προχωρώντας στο περιεχόμενο, συναινείτε με την αποδοχή τους. ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ