Βόλεϊ

Πρώτο διπλό του Φοίνικα στην έδρα του Παναθηναϊκού μετά από έξι χρόνια!

Για τη 2η αγωνιστική της Volley League, ο Φοίνικας Σύρου επικράτησε 3-0 σετ του Παναθηναϊκού στο Μαρούσι και πήρε την πρώτη από τις δύο μαζεμένες μονομαχίες των ομάδων.

Μετά από έξι χρόνια πανηγύρισε διπλό στην έδρα του Παναθηναϊκού ο Φοίνικας Σύρου, ο οποίος επικράτησε 3-0 του «τριφυλλιού» στο Μαρούσι, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Volley League.

Παράλληλα, οι «πειρατές» πήραν την πρώτη από τις δύο μαζεμένες αναμετρήσεις των δύο ομάδων, που θα συναντηθούν ξανά στις 20 Νοεμβρίου στο ίδιο γήπεδο για το Λιγκ Καπ.

Η ομάδα του Νίκου Νεόφυτου ήταν ανώτερη από τους γηπεδούχους, πήρε πολλούς πόντους από τα μπλοκ, ενώ πρωταγωνιστής της βραδιάς ήταν ο διαγώνιος των φιλοξενούμενων, Νίκος Μήλης με 14/17 επιθέσεις.

Από την άλλη, για τον Παναθηναϊκό, ο Αλέξανδρος Ράπτης δεν βοήθησε επιθετικά, καθώς είχε μόλις 3/12 προσπάθειες.

Το ματς:

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στο πρώτο σετ και ξέφυγε με 9-5, μέχρι ο Φοίνικας να αντιδράσει και να μειώσει σε 12-10. Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (19-19), με τον Στερν να χαλάει την υποδοχή του «τριφυλλιού» με τον Στοΐλοβιτς και τον Σβετιτσιάνιν να παίρνουν προβάδισμα με 22-19. Το σετ ολοκληρώθηκε με τον Στερν να κάνει το 25-22.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε ξανά με 11-8 και 14-12, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά. Μάλιστα, με δυο επιθέσεις του Στοΐλοβιτς έφτασαν στο 23-25 και έκαναν το 2-0.

Στο τρίτο και στο τελευταίο σετ, οι «νησιώτες» με πρωταγωνιστή τον Μήλη στα μπλοκ και τον Στερν να εκτελεί στις επιθέσεις, προηγήθηκαν 15-11.

Κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός έδειξε αντίδραση: με μπλοκ του Ρανγκέλ και επίθεση του Στάροβιτς, ισοφάρισε με 19-19. Με το χαμένο σερβίς του Ράπτη και την επίθεση του Μήλη, ο Φοίνικας πήρε και το 3ο σετ (με 25-22) και σφράγισε τη νίκη του.

Τα σετ: 0-3 (22-25, 23-25, 22-25) σε 85΄.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Κουτσούλας, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Κατερλή, Τόλιος, Γραμματεία: Μπίτσικα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Στάροβιτς 17π. (14/26επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Γιάκομπσεν 2 (2 μπλοκ), Ρανγκέλ 7 (3/12επ., 4 μπλοκ), Ανδρεόπουλος Χ. 4 (3/8επ., 1 μπλοκ, 69%υπ., 38%αρ.), Ράπτης 7 (5/16επ., 1 μπλοκ, 33%υπ., 17%αρ.), Πελεκούδας 2 (2/4επ.) / Ζήσης (λ. - 67%υπ., 27%αρ.), Πανταλέων 4 (4 μπλοκ), Μούχλιας 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Μούχλιας 2 (1/1επ., 1 μπλοκ, 57%υπ., 14%αρ.).

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ
(Ράτκο Παβλίσεβιτς): Τσβετιτσιάνιν 8 (8/11επ.), Στοΐλοβιτς 12 (11/27επ., 1 μπλοκ, 55%υπ., 40%αρ.), Λινάρδος 4 (2/6επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Στερν 12 (9/17επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 80%υπ., 53%αρ.), Μπουτσούγιβιτς 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ, 0/3επ.), Μήλης 19 (17/25επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Βελούδης (λ. - 61%υπ., 26%αρ.), Χριστόφας.

Επιμέλεια: Αναστασία Βοσνάκη