Χάντμπολ

Μεγάλο διπλό η Πυλαία

Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για την Πυλαία, που επιβλήθηκε 38-30 εκτός έδρας της ΧΑΝΘ.

Με την τριπλέτα Κουκμίση – Καλόμοιρου – Τσαναξίδη να κάνει… πράματα και θάματα με 9,8, και 7 γκολ αντίστοιχα, η Πυλαία επικράτησε με 38-30 εκτός έδρας της ΧΑΝΘ, στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 14ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Στο πρώτο ημίχρονο, «μίλησαν» οι επιθέσεις των δύο ομάδων και το προβάδισμα είχε πολλές εναλλαγές. Με τον Κουκμίση να κάνει όργια στον αγωνιστικό χώρο (εννιά γκολ) και τον Καλόμοιρο να συνεπικουρεί με πέντε τέρματα, η Πυλαία προηγήθηκε με 17-20 στο 30?. Οι γηπεδούχοι είχαν πλουραλισμό στην επίθεση με τους Μπαϊρλή, Παπαβασίλη, Τσαγκαράκη και Σαρηγιαννίδη να σκοράρουν τα 15 από τα 17 τέρματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν καλύτερη άμυνα και όσο περνούσε η ώρα, κατάφερναν να διατηρούν ένα ασφαλές προβάδισμα (25-33 στο 50?). Η ΧΑΝΘ με μπροστάρη τον Στίγγα μείωσε σε 28-33 στο 53:30, όμως η Πυλαία ανταποκρίθηκε σωστά και έφτασαν στην τελική επικράτηση με 30-38.

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 6-8, 10-10, 11-13, 14-15, 17-20 (ημχ), 20-23, 22-26, 24-30, 26-33, 28-34, 30-38.
ΧΑΝΘ (Τούτσης): Μπόλας, Τσιρογιάννης 2, Σαρηγιαννίδης 5, Τσαγκαράκης 4, Τζίνεβης, Βασιάδης, Κεσίδης, Στίγγας 7, Βαρδάκας, Αγαθόνικος, Παπαβασίλης 5, Μηλόπουλος, Μουρατίδης, Ρίζος, Μπαϊρλής 7, Αρβανιτίδης.
ΑΕΣΧ Πυλαίας (Γούσιος): Ζαφείρης 1, Αντωνιάδης, Ελέτα 4, Κουκμίσης 9, Γιαννακίδης, Αποστολίδης 2, Ορφανουδάκης, Τσαναξίδης 7, Μπάτζιος, Ανανιάδης 3, Καλόμοιρος 8, Καβουσανάκης 1, Παπαγεωργίου 3, Αλατσατιανός, Ψωμαθιανός, Καραπαναγιωτίδης.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Λινάρδος. Δίλεπτα: 1-5. Πέναλτι: 3/5 – 3/3