MOTO GP

Νίκη για Λούθι και Μπαστιανίνι στο Μοτέγκι

Σπουδαίοι αγώνες σε Moto 2 και Moto 3 στην πίστα του Μοτέγκι.

Ο Τόμας Λούθι ήταν ο μεγάλος νικητής στην κατηγορία Moto 2 στην πίστα του Μοτέγκι στην Ιαπωνία.

Μετά από μια μεγάλη μάχη που είχε μέχρι τέλους με τον αναβάτη της Άτζο Γιόχαν Ζάρκο κατάφερε να μείνει μπροστά μέχρι το τέλος και να πάρει την καρό σημαία στην Ιαπωνική πίστα.

Την τρίτη και καταλυτική θέση του βάθρου κατέκτησε ο αναβάτης της Formella Φράνκο Μορμπιντέλι, μετά από μια σκληρή μονομαχία μέχρι τελικής πτώσεως με τον τοπικό ήρωα της Ασιατικής Honda Τακαάκι Νακατζάμι.

Στην βαθμολογία του πρωταθλήματος πρώτος είναι ο Γάλλος Τζόναθαν Ζάρκο με 222,με δεύτερο τον Άλεξ Ρίνς με 201 και τρίτο τον Τόμας Λούθι με 179 βαθμούς.

Στην κατηγορία Moto 3 ο Ιταλός Ενεά Μπαστιανίνι με την ομάδα της Gresini Honda κέρδισε τον αγώνα κυριολεκτικά στο φώτο φίνις, καθώς κατάφερε να επικρατήσει στο νήμα του πρωταθλητή της κατηγορίας Μπράντ Μπίντερ με την Red Bull KTM. Ο βασικός αντίπαλος του Ιταλού της Gresini ο Ισπανός Χόρχε Ναβάρο με την Estrella εγκατέλειψε στον αγώνα.

Επόμενος αγώνας είναι το Αυστραλιανό GP στην πίστα του Φίλιπ Άιλαντ για όλες τις κατηγορίες του παγκόσμιου πρωταθλήματος Moto GP.

Επιμέλεια:Κωνσταντίνος Μανδρέκας.