Βόλεϊ

Νίκησε τον ΟΦΗ ο Φοίνικας

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο Λιγκ Καπ ο Φοίνικας Σύρου, που επικράτησε 3-0 σετ του - νεοφώτιστου στη VOlleyleague- ΟΦΗ στη δεύτερη αγωνιστική του τρίτου ομίλου.

Άνετη νίκη με 3-0 σετ επί του ΟΦΗ πήρε ο Φοίνικας Σύρου, που ξεκίνησε ιδανικές τις φετινές του υποχρεώσεις για το Λιγκ Καπ (είχε ρεπό στην πρεμιέρα).

Το ματς ήταν ντέρμπι μόνο στο πρώτο σετ, όταν οι νεοφώτιστοι πίεσαν αρκετά, όμως οι Συριανοί βρήκαν τον τρόπο να κάνουν το 1-0, ανοίγοντας το δρόμο για τη νίκη τους -και τη δεύτερη ήττα των Κρητικών.

Στο ματς που θα κρίνει την πρόκριση στη δεύτερη φάση, ο Φοίνικας θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό αύριο (Κυριακή 27/1- - 16:00), με τον νικητή να παίρνει το εισιτήριο για τη συνέχεια.
Πρωταγωνιστής για τους Συριανούς ήταν ο Μήλης με 14 πόντους, ενώ για τον ΟΦΗ ξεχώρισε ο Τσούλαφιτς με 18.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χέρι μέχρι το 17-17, ενώ οι Κρητικοί προηγήθηκαν με 19-18. Οι Συριανοί ξέφυγαν στο +2 στο 22-20 και στο 24-22, με τον Τσούλαφιτς μειώνει για τον ΟΦΗ (24-23), όμως ο Στοΐλοβιτς τελείωσε το σετ με 25-23.

Στο δεύτερο σετ ο Φοίνικας έτρεξε σερί που του έδωσε προβάδισμα στο 10-3, με τον ΟΦΗ να μειώνει σε 13-10. Σε νέο σερί των Συριανών έγινε το 17-10 και 21-11, όμως και πάλι οι Κρητικοί αντέδρασαν και μείωσαν σε 21-16 και 23-19. Και πάλι ο Στοΐλοβιτς έδωσε την τελική λύση, διαμορφώνοντας το 25-22 του 2-0 σετ.

Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα του τρίτου σετ, με τον Φοίνικα να κυριαρχεί απόλυτα και να προηγείται με 20-9. Ο ΟΦΗ προσπάθησε να μαζέψει, όμως η αντεπίθεσή του σταμάτησε στο 25-17.

Τα σετ: 25-23, 25-22, 25-17