Βόλεϊ

Νίκησε τον ΠΑΟ και πήρε την πρωτιά η ΑΕΚ

Στην πρώτη θέση του τουρνουά «Άκης Αθανασόπουλος» που έγινε στην Νέα Πέραμο τερμάτισε η ΑΕΚ που επικράτησε και του Παναθηναϊκού 3-2 στο ντέρμπι της διοργάνωσης.

Στην κορυφή της βαθμολογίας του τουρνουά «Άκης Αθανασόπουλος» τερμάτισε η ΑΕΚ, που έκανε το «3 στα 3» επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 3-2.

Οι «κιτρινόμαυροι» κατέκτησαν για δεύτερη χρονιά την πρωτιά του τουρνουά, που διοργανώνεται για δεύτερη χρονιά στη Νέα Πέραμο, από τον τοπικό Κύζικο.

Σε ένα συναρπαστικό ματς, η ΑΕΚ προηγήθηκε στα σετ και τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει σε 1-1, με τα δύο σετ να κρίνονται στις λεπτομέρειες.

Στο τρίτο σετ ο Αριστόπουλος πήρε τη θέση του Καμίνσκι, για να προφυλαχθεί καθώς ένιωσε ενοχλήσεις, ενώ η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα απ’ το 13-11 και έκανε το 2-1.

Με την κατάκτηση του δεύτερου σετ «κλείδωσε» την πρωτιά, με αποτέλεσμα να χάσει τη συγκέντρωσή της. Ο Παναθηναϊκός με ένα σερί 9-0 απ’ το 16-13 έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ, όπου η ομάδα του Χόρχε Ελγκέτα είχε τον έλεγχο και πήρε τη νίκη.

Για τον Παναθηναϊκός εξαιρετικοί ήταν ο Πρωτοψάλτης, ο Χόι και ο Κουκ, ενώ από την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Κρνιτς, Παγιάν, Μπουρκόφσκι και Πέτρογλου.

Τα σετ: 3-2 (25-22, 28-30, 25-21, 13-25, 15-11)

ΑΕΚ (Ελγκέτα): Κρνιτς, Πέτρογλου, Ραντούνοβιτς, Παγιάν, Ανδρεάδης, Μπουρκόφσκι / Παπαδημητρίου (λ), Γκούζντα (λ), Ιλιτς, Μαντέκας.

ΠΑΝΑΘΗΑΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Στιβαχτής, Κουκ, Πρωτοψάλτης, Πανταλέων, Χόι, Καμίνσκι / Πολυχρονιάδης (λ), Λουκάς, Αριστόπουλος, Αδαμόπουλος, Ψάρρης.

Ο Χόρχε Ελγκέτα σχολίασε μετά το ματς: «Το σημαντικό είναι να κάνουμε καλές εμφανίσεις και να κερδίζουμε παντού την πρώτη θέση. Θέλω να κερδίζουμε σε κάθε παιχνίδι, είτε είναι φιλικό είτε για το πρωτάθλημα. Είμαι πολύ χαρούμενος για τους παίκτες μου. Θέλουμε να αλλάξουμε κάποια πράγματα και σιγά σιγά όλα θα γίνουν. Δοκιμάσαμε άλλα σχήματα, ειδικά στο ματς με την Κύζικο, και ανταποκρίθηκαν όλοι πολύ καλά. Συνεχίζουμε τη δουλειά».

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΤΟΥΡΝΟΥΑ «ΑΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ»